Zdrowie

Jakie są przyczyny niedosłuchu?

przyczyna niedosłuchu

Przyczyny niedosłuchu mogą obejmować zaburzenia funkcjonowania struktur ucha na różnych odcinkach drogi słuchowej. Ze względu na lokalizację uszkodzenia wyróżniamy niedosłuch przewodzeniowy, odbiorczy i mieszany. Aby określić, skąd się biorą problemy ze słuchem, należy ustalić, gdzie doszło do patologicznej zmiany.

Przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego

O przewodzeniowym ubytku słuchu mówimy, kiedy uszkodzeniu ulegną znajdujące się w uchu zewnętrznym bądź środkowym elementy odpowiedzialne za przewodzenie dźwięków. Skutkiem jest problem ze słyszeniem niskich tonów, przy jednoczesnym lepszym słyszeniu w hałasie. Przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego można podzielić na wrodzone oraz nabyte.

Do pierwszej z grup zaliczamy nieprawidłowości rozwojowe ucha zewnętrznego i środkowego. Do drugiej – zalegający w drogach słuchowych czop woskowinowy bądź ciało obce. Zaburzenia słyszenia bywają również skutkiem zapalenia. Problemom z odbieraniem bodźców akustycznych towarzyszy wówczas także ból, szum w uchu, uczucie rozpierania.

Przyczyny kłopotów ze słyszeniem mogą być znacznie poważniejsze. Przewodnictwo dźwięków zaburza uszkodzenie błony bębenkowej, otoskleroza, czyli choroba kosteczek słuchowych, a nawet rozwijający się w przewodzie słuchowym guz. Stopniowo pogarszającego się słuchu nie należy zatem ignorować.

Przyczyny niedosłuchu odbiorczego

starszy Pan

Z niedosłuchem odbiorczym mamy do czynienia w przypadku uszkodzenia ślimaka, nerwu słuchowego lub struktur mózgowych odpowiedzialnych za słyszenie.

Za ubytki słuchu tego typu odpowiadają najczęściej wady genetyczne (np. nieprawidłowe uformowanie małżowiny usznej), chociaż zdarza się, że do uszkodzenia słuchu u dziecka dochodzi jeszcze w czasie ciąży lub na skutek komplikacji okołoporodowych. Niedosłuch u noworodków i niemowląt częściej występuje u wcześniaków oraz dzieci z niską masą urodzeniową.

Niedosłuch odbiorczy jest typowy dla seniorów. Powodem jest zachodzący wraz z wiekiem zanik komórek słuchowych. Głuchotę starczą charakteryzują problemy z odbieraniem wysokich tonów (łatwiejsze w odbiorze są dźwięki niskie) oraz trudności z rozumieniem mowy.

Do innych przyczyn niedosłuchu odbiorczego zalicza się:

  • urazy czaszki,
  • zażywania leków ototoksycznych (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych),
  • chorobę Meniere’a,
  • powikłania infekcji wirusowych (np. świnki) oraz bakteryjnych (np. zapalenia opon mózgowych),
  • schorzenia neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane),
  • cukrzycę oraz inne choroby metaboliczne (np. niewydolność nerek).

Co ciekawe niedosłuch odbiorczy może wywołać także zatrucie chemiczne, np. tlenkiem węgla. Specyficznym przypadkiem jest nagłe uszkodzenie słuchu na skutek urazu akustycznego, czyli ekspozycji na hałas o bardzo dużym nasileniu. Zaburzenia mogą obejmować tylko jedno ucho lub wystąpić obustronnie. Polecamy badania słuchu oferowane przez firmę BRANDVital https://www.brandvital.eu/badania/badania-sluchu/

W przypadku niedosłuchu mieszanego przyczyny mogą obejmować zarówno dysfunkcje elementów ucha odpowiedzialnych za przewodnictwo, jak i za odbiór dźwięków.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *