Dzieci

Kiedy można sadzać dziecko na kolanach?

Sadzanie dziecka na kolana - od kiedy?

rozwoju dziecka wyróżnia się wiele decydujących momentów. Jednym z nich jest pierwsza samodzielna próba znalezienia się w pozycji siedzącej. Rodzice, chcąc być świadkami tej doniosłej sytuacji, mogą obserwować kilka symptomów w zachowaniu dziecka, które wskazują na zbliżanie się tego momentu.

Jakie sygnały prognozują to ważne wydarzenie?

Zanim maluch zacznie podejmować pierwsze próby przyjmowania pozycji siedzącej, musi on wcześniej posiąść inne istotne umiejętności. Dziecko powinno już stabilnie trzymać główkę, powoli zaczynać podpierać się przy użyciu łokci, a także podciągać nóżki w kierunku brzucha. Jeśli maluch umie już wszystkie powyższe czynności, można spodziewać się rychłego nadejścia prób samodzielnego siadania. Niezwykle ważne jest ponadto, aby nigdy nie zmuszać dziecka do przyjmowania pozycji siedzącej. Może się okazać, że jego ciało nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięte. Dziecko zawsze samo wyczuwa właściwy do tego czas, dlatego nie wolno niczego przyspieszać.

Jak wspomóc proces nauki siadania?

Przede wszystkim warto w tym celu skonstruować stabilną podpórkę, o którą dziecko będzie mogło oprzeć jeszcze niewystarczająco wyćwiczone i słabe plecy. Dodatkowo można poczynić pewne kroki, aby zachęcić malca do ćwiczeń. W tym celu należy kłaść dziecko na brzuchu w miejscu do tego przygotowanym. Może być to na przykład podłoga, na której położono uprzednio specjalną matę umożliwiającą swobodne poruszanie się. W takiej pozycji będzie ono miało możliwość wykonywania oryginalnych, niemowlęcych ćwiczeń, do których zaliczyć można między innymi podnoszenie głowy, obracanie się i podpieranie swojego ciężaru na łokciach. Dzięki tym z pozoru mało istotnym ruchom dziecko skutecznie wzmocni swoje słabe mięśnie. Takie ćwiczenia usprawnią ogólny rozwój, a także przyspieszą proces nauki samodzielnego siadania.

Kiedy można zacząć trzymać dziecko na kolanach?

Sygnałem świadczącym o tym, że maluch może być sadzany na kolanach, jest zaobserwowanie pierwszych prób samodzielnego siadania. W większości przypadków odbywa się to około siódmego miesiąca życia dziecka. Jest to oczywiście jedynie teoria, bowiem każdy przypadek należy oceniać indywidualnie. Czasami zdarza się, że potomek podejmie próby siadania dużo wcześniej lub później. Nie ma powodów do obaw, jeśli dziecko zacznie przyjmować pozycję siedzącą dopiero po ukończeniu dziesiątego miesiąca życia. Gdyby jednak moment ten znacząco się opóźniał się, należy udać się do lekarza i skonsultować ewentualne przyczyny takiego stanu rzeczy.

Dziecko na kolanach u mamy

Niektórzy pediatrzy wskazują również na brak przeciwwskazań do trzymania na kolanach już 3-miesięcznego dziecka. Jednak w takim wypadku należy pamiętać o tym, że nie potrafi ono samodzielnie podtrzymywać pleców w pozycji pionowej. Z tego powodu nie wolno zbyt długo trzymać dziecka na kolanach. Maksymalny czas powinien w tej sytuacji wynosić około pół godziny. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych komplikacji w procesie fizycznego rozwoju dziecka. Warto także opierać plecy malucha o brzuch osoby, która je trzyma. Zapewni to względną stabilność przyjętej pozycji.

Przed pierwszym wzięciem potomka na kolana należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do tego wydarzenia. Przede wszystkim należy brać pod uwagę wiek i stopień rozwoju fizycznego malca. Dzięki podjęciu odpowiednich środków ostrożności uda się zapobiec późniejszym ewentualnym wadom postawy dziecka.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *