Zdrowie

Poznaj skuteczne metody leczenia bezdechu sennego

objawy bezdechu

Skuteczne leczenie przy jakimkolwiek schorzeniu jest możliwe jedynie po prawidłowym zdiagnozowaniu. Co jednak się dzieje, jeśli nie mamy nawet świadomości, że nasze nagminne niewyspanie może być wynikiem poważnej przypadłości, która nas dotyka, czyli bezdechu w czasie snu?

Regeneracja a bezdech w czasie snu

Sen dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest niezwykle istotny. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak mocno wpływa na naszą koncentrację, samopoczucie, czy zdrowie. Zarówno dla dzieci, ale również dla dorosłych sen jest o tyle ważny. Pozwala zregenerować nas zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Dobrej jakości sen wyzwala substancje pozwalające na regeneracje komórek nerwowych, a lekceważenie tego procesu może spowodować nieodwracalne szkody w naszym organizmie. Jeżeli do tego dochodzi jeszcze chrapanie, ciągłe przemęczenie, niezależnie od długości snu, może się okazać, że z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy w grupie osób, które cierpią na tzw. zespół bezdechu śródsennego. Występowanie bezdechów w czasie snu, to przerwy w dostawie powietrza, wstrzymywanie częściowe oddechu, co powoduje, ze nasz organizm przestanie być dotleniany i podnosi ciśnienie krwi. To może powodować ciągłe poczucie zmęczenia. Jak pokazują statystyki w Polsce na to schorzenie cierpi ok. 1,5 mln osób, z czego ok. 25-30 tys. ma wskazanie do niezwłocznego leczenia – mężczyzn ok. 24 %, a kobiet – 9%. Najczęstszą formą zespołu bezdechu śródsennego (ok. 95%) jest OBS, czyli obturacyjny bezdech senny, powodujący czasowe zatrzymanie oddechu, 10 sekund lub powyżej.

Zdecydowanie poważniejszą formą jest tzw. centralny bezdech senny (CBS), czyli całkowite zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu przy równoczesnym zatrzymaniu ruchów klatki piersiowej i brzucha. Jest on najczęściej konsekwencją takich chorób jak niewydolność serca, chorób układu nerwowego, czy udaru mózgu.

Wentylacja bezdechu – jak zapobiegać?

Najprostszą metodą, którą każdy z nas impulsywnie jest zaczerpnięcie informacji w internecie. Owszem, wpisując odpowiednie hasła, jak: bezdech w czasie snu, czy obturacyjny bezdech senny – uzyskamy długą listę porad i artykułów dotyczących tego schorzenia. Jeżeli jednak mamy już poważne przypuszczeni, ze jesteśmy w grupie ryzyka, najwłaściwszym będzie udanie się do specjalisty i wykonanie potrzebnych badań. Odpowiednim kierunkiem będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który da nam skierowanie do pulmonologa. Ten po krótkim wywiadzie, najprawdopodobniej skieruje nas na pełne badanie polisomnograficzne.

Dalsze informacje na temat bezdechu nocnego

Philips, jeden z największych producentów aparatów do leczenia bezdechu nocnego, opublikował bardzo przydatną listę ważnych informacji na temat objawów i skutków bezdechu sennego – tutaj: https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/czy-mam-bezdech/fakty-i-mity

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *