Zdrowie

Deklaracja wyboru lekarza rodzinnego

lekarz rodzinny a deklaracja

Wszystkie osoby, które korzystają z podstawowej opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu zdrowia, powinny wskazać specjalistów pierwszego kontaktu, do których będą się zwracać w razie problemów zwrotnych. W tym celu wymagane jest złożenie specjalnego dokumentu, tzw. deklaracji wyboru lekarza rodzinnego.

Czym jest deklaracja wyboru lekarza rodzinnego?

Deklaracja jest dokumentem, w którym należy dokonać wyboru internisty, pielęgniarki i położnej POZ. Składa się ją bezpośrednio w przychodzi, gdzie dani specjaliści pracują. Od tego momentu, w przypadku jakichkolwiek pytań bądź w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych należy udać się do konkretnego lekarza. Istnieje również możliwość zmiany specjalistów, której nie można jednak dokonać częściej niż dwa razy w roku. Na podstawie ubezpieczenia rodzica bądź opiekuna prawnego można również zgłosić na listę danego lekarza noworodka, który nie posiada jeszcze numeru PESEL.

Podstawowa opieka zdrowotna

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz internista przyjmuje pacjentów i przeprowadza wstępną diagnozę. Podczas wizyty specjalista udziela także odpowiedzi na nurtujące pacjenta pytania i pomaga mu podjąć decyzje ważne dla jego zdrowia. Ponadto, lekarz pierwszego kontaktu zajmuje się również kierowaniem na badania laboratoryjne. Może również kierować na zabiegi w gabinecie zabiegowym, bądź – jeśli zajdzie taka potrzeba – w domu pacjenta. Lekarz pierwszego kontaktu może również skierować pacjenta do lekarza konkretnej specjalności, a także do szpitala. Pielęgniarka z kolei wykonuje wszystkie zlecone przez lekarza zabiegi, jak np. pobieranie materiału do badań diagnostycznych. Zadaniem położnej jest sprawować opiekę ginekologiczną i położniczą nad kobietą w ciąży, a po porodzie nad kobietą i noworodkiem.

Jak wybrać odpowiednich specjalistów?

Osobom, które nie wiedzą jaki lekarz POZ w Krakowie spełni ich oczekiwania, warto polecić Krakow Medical Center. W przychodni lekarskiej POZ skorzystać można z profesjonalnej pomocy medycznej po złożeniu wspomnianej wyżej deklaracji. Wizyty są bezpłatne, gdyż odbywają na postawie kontraktu z NFZ.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *