Zdrowie

Zdrowie nerek – te objawy powinny cię zaalarmować

zdrowie nerek

Lekarze na każdym kroku alarmują, że o nerki należy dbać! Niestety pacjenci bardzo często zaniedbują kwestie zdrowotne, a zbyt późno postawiona diagnoza może uniemożliwić wdrożenie specjalistycznego leczenia. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, a w nim najważniejsze informacje dotyczące najczęstszych chorób nerek. Poniżej dowiesz się, jakie objawy powinny cię zaalarmować i jak prawidłowo dbać o nerki. Koniecznie sprawdź!

Zdrowe nerki – to należy wiedzieć

Bez wątpienia nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Stanowią bowiem jeden z najważniejszych organów odpowiadający m.in. za oczyszczenie krwi z toksyn i wszelkich substancji szkodliwych czy zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Nie bez powodu o tym wspominamy… Nasze codzienne nawyki i styl życia, jaki prowadzimy, wpływają na nasze ogólne samopoczucie czy prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Źle zbilansowana dieta, brak aktywności fizycznej czy stosowanie używek mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych chorób nerek, a to zaś niesie negatywne skutki dla naszego organizmu. Gdy nerki przestają działać prawidłowo, ludzkie życie staje się zagrożone i właśnie dlatego kładziemy tak duży nacisk na profilaktykę oraz wykonywanie regularnych badań. Nie przedłużając… Jakie objawy mogą wskazywać na choroby nerek?

Zmiany w oddawaniu moczu

Pierwszym sygnałem organizmu świadczącym o nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek, jest zmiana w oddawaniu moczu. Mocz to końcowy produkt pracy nerek, tym samym powinien przykuć naszą szczególną uwagę. Trudności w oddawaniu moczu, zbyt częste oddawanie czy zmiana koloru, gęstości i zapachu to sygnały świadczące o zachodzących nieprawidłowościach. W niektórych przypadkach może także pojawić się pieczenie lub krew. 

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, nie bagatelizuj tego! Stacja dializ DaVita – https://davita.pl/znajdz-osrodek – zajmuje się diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób nerek. Zadbaj o siebie i o swoich bliskich.

Zmiany skórne

Zaburzenia w pracy nerek mogą objawiać się na różne sposoby. Stąd też tak wielu pacjentów skarży się na pojawiające się zmiany skórne. Na skutek nagromadzonych w organizmie toksyn oraz kwasu moczowego z czasem zaczyna pojawiać się uporczywa wysypka, której zwykle towarzyszy zaczerwienienie oraz pieczenie.

Obrzęki

Jak już zapewne wiecie, prawidłowo funkcjonujące nerki zapobiegają nadmiernej utracie wody i regulują jej poziom w organizmie. Chore nerki nie są w stanie spełnić swoich podstawowych funkcji, a to zaś prowadzi do wystąpienia obrzęków w okolicy stóp, kostek, dłoni oraz twarzy. Charakterystyczne obrzęki zwykle zaczynają pojawiać się w nocy i uwydatniać z samego rana. Wraz z zatrzymaniem wody w organizmie u pacjentów obserwuje się także wzdęcia oraz uczucie ciężkości w brzuchu.

Zmęczenie

Zdrowe nerki odpowiadają za wytwarzanie erytropoetyny. Hormon ten wspomaga produkcję krwinek czerwonych, które transportują tlen w krwiobiegu. Gdy nerki przestają funkcjonować prawidłowo, pacjenci mogą skarżyć się na nieustanne zmęczenie, dokuczliwe bóle głowy czy problemy z koncentracją. Nagromadzone w organizmie toksyny sprawiają, iż chorzy stają się senni, a to zaś może doprowadzić do wystąpienia anemii.

Brak apetytu

Toksyny, których nerki nie są w stanie samodzielnie wydalić, prowadzą do wystąpienia zaburzeń apetytu i smaku. Pacjenci zmagający się z chorobami nerek w wielu przypadkach odczuwają metaliczny posmak w buzi, który sprawia, iż są zmuszeni do rezygnacji z niektórych potraw. Co więcej, często skarżą się na nieświeży oddech, który bardzo ciężko zniwelować.

Zaburzona praca nerek – o tym pamiętaj

Wymienione wyżej objawy to jedne z wielu sygnałów świadczących o zaburzonej pracy nerek. Jeżeli podejrzewasz nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty. Nerki dają o sobie znać stosunkowo późno, a co za tym idzie, postawienie diagnozy do łatwych nie należy… Pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze!

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *