Zadbaj o swoje serce – badaj się regularnie

Problemy z sercem dotykają coraz to młodszych osób. To najważniejszy organ w ciele człowieka, dlatego nie powinniśmy bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Aby w porę zareagować i wdrożyć leczenie, zaleca się regularną diagnostykę już po 40. roku życia.
Choroby serca mogą mieć różne formy. Najczęściej mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, nieprawidłowym tętnem, zbyt szybkim męczeniem się po wysiłku fizycznym. Te objawy powinny być zawsze konsultowane z lekarzem, aby można było im zaradzić. Jakie badania na serce wykonuje się wtedy najczęściej?
Ciśnienie tętnicze krwi
To podstawowe badanie, które jest w stanie określić stan zdrowia serca. Badanie ciśnienia jest szybkie, łatwe i bezbolesne. W jego trakcie możemy także sprawdzić tętno. Ciśnienie można zbadać w przychodni zdrowia, w niektórych aptekach, a także można zakupić własny ciśnieniomierz w niskiej cenie.
Poziom cholesterolu we krwi
Podwyższony poziom cholesterolu wpływa na zwiększenie ryzyka chorób serca. Badanie również jest bardzo proste – wykonuje się je w krwi. W trakcie badania oznacza się cholesterol całkowity i jego frakcje – HDL i LDL, a także trójglicerydy.
Poziom glukozy we krwi
Warto też pamiętać o tym, że zwiększony poziom glukozy we krwi również powinien wzbudzić niepokój. Nie tylko może on świadczyć o wzroście ryzyka cukrzycy, ale także choroby wieńcowej.
EKG
Nieinwazyjne i proste badanie elektrokardiogramem (EKG) obrazuje czynności elektryczne serca. Dzięki niemu mona wykryć niedokrwienia, przerosty serca, zaburzenia rytmu serca. Wykonuje się też EKG wysiłkowe – podczas wysiłku.
RTG klatki piersiowej
Badanie rentgenowskie pozwala na wykrycie wad w budowie serca, zwapnień, płynu w worku osierdziowym czy w dolnych partiach płuc, co może być symptomem niewydolności serca.
Badanie metodą Holtera
Jest to badanie podobne do EKG, ale przeprowadzane jest z użyciem urządzenia przypiętego do człowieka przez 24 godziny podczas zwykłego dnia. Pozwala na uzyskanie szerszego obrazu ewentualnych nieprawidłowości w pracy serca.