Zdrowie

Woda źródlana czy mineralna – co wybrać?

Woda źródlana a mineralna - którą wybrać?

Na sklepowych półkach jest wiele rodzajów wody. Ciężko jest wybrać odpowiednią jeśli nie znamy podstawowych wartości każdej z nich. Podpowiemy czym się różnią i jaką wybrać.

Woda źródlana a mineralna – którą wybrać?

Oba te rodzaje posiadają wspólne cechy czyli pochodzą ze źródeł podziemnych tak więc są dobrze izolowane od zanieczyszczeń zewnętrznych co jest pewnością ich pierwotnej czystości chemicznej jak i mikrobiologicznej. Skład jest najbardziej oceniany jako bezpieczny dla zdrowia. Co ważne rozlewanie do opakowań odbywa się w pobliżu miejsca wydobycia co zapewnia ich naturalny skład. Woda źródlana nie wymaga a nawet nie powinna być uzdatniana czyli chlorowania i oczyszczania w przeciwieństwie do wody z wodociągów.

Woda mineralna czy źródlana?

Określenie woda mineralna było nazwą przyjętą od 1912 roku dla wód zawierających powyżej 1000 mg/dm3 rozpuszczonych składników mineralnych. Tak naprawdę była to tylko wielkość umowna a nie oparta na badaniach. Tak więc pojęcie naturalnej wody mineralnej jest stosowane w stosunku do wody podziemnej, która ze względu na swoje pochodzenie, wielominerały oraz warunki geologiczne wpływa korzystnie na organizm człowieka. Wśród wód mineralnych można znaleźć takie, które są przydatne do postępowań dietetycznych ze względu na swój skład mineralny. Takie wody powinny być spożywane surowe oraz w krótkim czasie od otwarcia. Pamiętajmy jednak, że wody wysoko zmineralizowane nie nadają się do spożycia przez dzieci a przez osoby dorosłe w dużych ilościach.

Najlepiej wybierać wody źródlane, które mają odpowiednią dawkę minerałów i mogą być spożywane w nieograniczonych ilościach i przez każdego. Pamiętajmy jednak, że picie wody mineralnej o dużym lub małym stężeniu niektórych składników może nam pomóc uporać się pewnymi niedoborami. Takie wody pomagają w utrzymaniu prawidłowego bilansu wody w organizmie, prawidłowemu nawodnieniu tkanek, a przede wszystkim uczestniczą w procesie trawienia i wydalaniu produktów przemiany materii.

Odpowiadając sobie na pytanie woda źródlana czy mineralna, warto zasięgnąć opinii lekarza oraz zrobić podstawowe badania krwi.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *