Jak skutecznie skorygować krótkowzroczność u dzieci?

Krótkowzroczność (miopia) to jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku u dzieci. Często o krótkowzroczności dowiadujemy się, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, ponieważ to czas, w którym problemy z widzeniem do dali potrafią niezwykle szybko narastać i stają się łatwiejsze do dostrzeżenia przez opiekunów dziecka. Trudności w czytaniu z tablicy czy rzucaniu piłką do celu mogą być spowodowane właśnie przez krótkowzroczność, która wymaga pilnej terapii i korekcji, czemu posłużą okularowe soczewki korekcyjne. Na czym polega leczenie krótkowzroczności i jak skutecznie korygować miopię u dzieci?
Krótkowzroczność u dzieci – dlaczego nie wolno jej lekceważyć?
Krótkowzroczność jest dla dziecka olbrzymią przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Problemy z ostrym widzeniem tego, co znajduje się w dali, mogą wpływać na zahamowanie aktywności dziecka, powodować trudności w nauce, a finalnie obniżać samoocenę dziecka i pozbawiać go pewności siebie. Nieleczona krótkowzroczność może przyczynić się do powstania poważnych wad wzroku w dorosłości, a co gorsza, krótkowzroczność w okresie dziecięcym potrafi postępować w zawrotnym wręcz tempie. Zdarza się nawet, że soczewki do okularów przepisane przez okulistę w celu korygowania krótkowzroczności wymagają u dzieci zmiany już po kilku miesiącach na szkła okularowe o mocy większej o -0,5 czy nawet -1,0 dioptrii.
Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci?
Najistotniejszym elementem postępowania z krótkowzrocznością jest korekcja wady, do której wykorzystuje się okularowe soczewki korekcyjne. Standardowe jednoogniskowe szkła do okularów o ujemnej mocy pozwalają dziecku widzieć ostro na duże odległości. Jednak nawet idealnie dopasowane do wielkości wady soczewki okularowe nie gwarantują tego, że progresja krótkowzroczności zostanie zahamowana. W okulistyce dziecięcej wykorzystuje się obecnie różne metody leczenia, które dają nadzieję na spowolnienie rozwoju krótkowzroczności, m.in. zakraplanie atropiną czy ortokeratologię opartą na stosowaniu specjalnych zakładanych na noc soczewek. Najnowsza z nich – metoda wykorzystująca nowoczesne soczewki okularowe stworzone w innowacyjnej i nagradzanej technologii D.I.M.S. – jest niewątpliwe najbardziej komfortowa dla dziecka, bezpieczna, nieinwazyjna, a do tego ma potwierdzoną badaniami wysoką skuteczność.
Krótkowzroczność – soczewki hamujące pogłębianie się wady
Soczewki okularowe MiYOSMART wykonane w pionierskiej technologii D.I.M.S. to nowoczesne szkła do okularów dziecięcych firmy HOYA, producenta wysokiej klasy soczewek okularowych i twórcę zaawansowanych technologii optycznych. Soczewki do okularów MiYOSMART są soczewkami okularowymi, które nie tylko korygują, ale również spowalniają progresję krótkowzroczności średnio o 60%, a odpowiada za to specjalna konstrukcja soczewki z dodatkową strefą terapeutyczną. Sama metoda postępowania w krótkowzroczności dziecięcej opracowana przez specjalistów HOYA i naukowców z Politechniki w Hongkongu nie tylko daje duże szanse na zatrzymanie rozwoju wady, ale i jest niezwykle przyjazna w stosowaniu i wygodna. Soczewki MiYOSMART są ponadto w 100% przystosowane do dziecięcych potrzeb – są lekkie, odporne na uderzenia, łatwe do utrzymania w czystości za sprawą zastosowania unikalnej powłoki antyrefleksyjnej Eye Shield i w pełni chronią dziecięce oczy przed promieniowaniem UV.