Zdrowie

Blizny u dzieci po wakacjach

blizny u dzieci po wakacjach

Niejeden rodzic łapie się za głowę odbierając dziecko z wakacji u dziadków, obozu czy kolonii. Zwykle całe ciało dziecka zdobią rany wojenne świadczące o tym, że nie traciło czasu podczas wakacji. Jednak urazy u dzieci są całkowicie normalne. Dzieci potrzebują ruchu na świeżym powietrzu i stawiania sobie coraz to nowych wyzwań.

Blizny u dzieci po wakacjach

Z urazów do których doszło podczas zabawy płynie też ważna nauka – dziecko uczy się świadomości swojego ciała, doświadcza tego, jakiego rodzaju uraz z jakim bólem się wiąże. Dzięki temu lepiej ocenia swoje możliwości w przyszłości.

Rodzice jednak martwią się urazami u dzieci, bo obawiają się, że pamiątki po wakacjach w postaci blizn pozostaną z dziećmi na całe życie. Na całe szczęście można zadbać o rany i blizny po wakacjach u dzieci. Nawet jeśli blizna ma już kilka tygodni przy odpowiedniej pielęgnacji może zblednąć, spłaszczyć się i być niemal niewidoczna.

Blizny u dzieci – warto wiedzieć

Skóra dzieci jest cieńsza niż skóra dorosłych, ale za to szybciej się regeneruje. Dlatego rany u najmłodszych zwykle szybko się goją. Niestety istnieje duże niebezpieczeństwo uszkodzenia gojącej się blizny, zdrapania strupa, bo  dzieci będąc w nieustannym ruchu często dokładają stłuczenie do zadrapania. A zadrapanie zaraz dla towarzystwa ma otarcie. W dodatku ciężko im powstrzymać się przed drapaniem gojących się strupów, mimo upomnień i tłumaczeń. Istnieje jeszcze jeden ważny aspekt – blizny u dzieci będą rosnąć razem z nimi. Aby nie pogarszały swojego wyglądu powinny być bardzo elastyczne, nawilżone i zadbane.

Jak postępować z bliznami u dzieci

Jeśli dziecko wróci z bliznami po wakacjach warto wszystkie dokładnie obejrzeć. Większość powierzchownych blizn zagoi się bardzo dobrze bez ingerencji. Warto jednak zadbać o to, aby strupki nie odpadły za wcześnie, aby dziecko ich nie zdarło. Strup jest bardzo ważnym elementem procesu gojenia oraz bliznowacenia. Wszystkie blizny u dzieci należy nawilżać codziennie. Warto aby nawilżaniu towarzyszył delikatny masaż. Natomiast o te blizny, które wyglądają najbardziej niepokojąco warto zadbać w specjalistyczny sposób. Można zastosować żel lub plastry na blizny u dzieci. Plaster przykleja się na bliznę i nosi codziennie przez 3 do 6 miesięcy. Raz dziennie należy go odkleić, bliznę umyć i osuszyć. Jeden plaster wystarcza na 3-5 dni. Plaster na blizny nawilża, chroni i znacznie poprawia wygląd blizny. Do tego jest dyskretny, niemal niewidoczny i łatwy w użyciu. Innowacyjna struktura plastrów na blizny u dzieci przypomina nieco strukturę ludzkiej skóry – przede wszystkim przepuszcza tlen i zabezpiecza przed utratą wody. Dzięki temu nie tylko poprawiają wygląd blizn, ale także likwidują dokuczliwy świąd czy uczucie ciągnięcia, które często towarzyszy gojeniu się blizny u dzieci.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *