Dzieci

Gdzie leczyć wady postawy dziecka w Warszawie?

leczenie dzieci

Wady postawy występujące w wieku dziecięcym często skutkują przykrymi konsekwencjami i poważnymi problemami w życiu dorosłym. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć skutki zaniedbań w postawie dziecka. Wczesne sygnały alarmowe dla rodzica to: skłonności dziecka do przyjmowania nieprawidłowej postawy, trudności w pokonywaniu nawet niewielkich przeszkód (np. krawężniki, schody), potykanie się podczas chodzenia, problemy z chwytaniem piłki oraz całkowite unikanie aktywności fizycznej. Najczęściej występujące wady postawy u dzieci to plecy okrągłe, skolioza, koślawość kolan i stóp oraz płaskostopie. Wady postawy dotyczące zwłaszcza kolan, bioder i kręgosłupa posiada około 90% dzieci w Polsce. Skala problemu wad postawy i innych schorzeń ortopedycznych ma tendencję rosnącą. Główne przyczyny to mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, nadmierne korzystanie z komputera, złe oświetlenie, nieodpowiedni tornister (plecak) nieodpowiednia dieta i inne. Wczesne wychwycenie wad postawy i odpowiednia profilaktyka znacznie przyspieszają proces leczenia i zwiększają szanse na uniknięcie przykrych konsekwencji w życiu dorosłym.

Jak zadbać o postawę dziecka?

Prawidłowa postawa ciała to wzajemne ułożenie jego poszczególnych elementów zapewniające równowagę i stabilność, stwarzające warunki właściwego ułożenia oraz działania narządów wewnętrznych. Prawidłowa postawa ciała warunkuje prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny organizmu człowieka. Szczególnie ważne jest wychwycenie i profilaktyka wszelkich nieprawidłowości postawy w rozwoju dziecka. Wzmożone ryzyko nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa i wad postawy występuje szczególnie w wieku wczesnoszkolnym i wczesnej nastoletniości. Bardzo ważna jest bieżąca profilaktyka i zadbanie o stan zdrowia dziecka na każdym etapie jego życia. Priorytetem powinno być wykonywanie zalecanych przez lekarzy odpowiednich badań i przeprowadzanie okresowych bilansów zdrowia zalecanych przez pediatrów. W ortopedii, jak i w innych specjalizacjach, szczególnie ważny jest czas, bo wczesne wykrycie wady postawy czy innego schorzenia znacznie przyspiesza proces leczenia, a także zwiększa szanse na powrót do zdrowia naszego dziecka. Wady postawy to odstępstwa od postawy prawidłowej dla wieku i płci, dlatego bardzo ważna jest stała kontrola postawy, obserwacja dziecka przez rodziców i lekarzy specjalistów. Szybka reakcja i zdiagnozowanie patologii narządu ruchu umożliwia jego skuteczne leczenie.

Leczenie wad postawy dziecka

Wczesne wykrycie i podjęcie leczenia specjalistycznego wad postawy u dziecka pozwala na uniknięcie poważnych problemów znacząco pogarszających komfort w dorosłym życiu. Specjaliści z zakresu ortopedii i fizjoterapii dziecięcej opracowali pakiet badań, który pomaga kompleksowo zbadać młodego pacjenta pod kątem zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym. Konsultacje ortopedyczne uzupełnione o specjalistyczne badania pozwalają ocenić prawidłowość postawy dziecka i zastosować odpowiednie leczenie.. Jedną z najlepszych klinik w kraju speciącjalizujących się w takich obszarach jest Carolina Medical Center. Fachowa pomoc specjalistów i szczegółowe badania profilaktyczne pozwalają na ocenę prawidłowości postawy dziecka i w razie potrzeby na zlecenie odpowiedniej terapii.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *