Zdrowie

Gdzie najlepiej zbadać krew?

oddanie krwi

Badanie krwi to jedno z podstawowych badań, które należy wykonywać regularnie. Najczęściej robimy je na skierowanie lekarza, jednak w niektórych placówkach możemy zrobić je bez skierowania, za drobną opłatą. W związku z tym, że podstawowe badania krwi mogą pomóc w wykryciu wielu chorób warto wybrać się na nie przynajmniej raz w roku.

Przygotowanie do badania

Morfologia krwi wymaga od nas bycia na czczo. Najlepiej więc na badanie wybrać się rano i nie jeść przed nim przynajmniej przez osiem godzin. Kolacja, nawet zjedzona na kilka godzin przed pobraniem musi być lekkostrawna. Próbkę należy pobrać jak najwcześniej z jeszcze jednego powodu. W trakcie dnia  niektóre parametry mierzone podczas badania mogą ulec zmianie. Oczywiście całkowicie zakazane jest także korzystanie z jakichkolwiek używek, w tym papierosów. Gdy dostaniemy skierowanie na badania musimy powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach, być może niektóre z nich będziemy musieli odstawić przed pobraniem krwi. Zaleca się także ograniczenie aktywności fizycznej przed badaniem.

Przebieg badania

Pobranie próbki jest bardzo proste. Pielęgniarka lub lekarz pobiera krew żylną najczęściej ze zgięcia łokciowego. U najmłodszych pobierana jest krew z palców. Ilość pobranej próbki nie jest zbyt duża, dlatego pacjent nie powinien po wszystkim źle się czuć. Na wyniki również nie trzeba zbyt długo czekać. W zależności od tego gdzie zrobiliśmy badanie, możemy odebrać je osobiście lub trafią one do naszej karty w przychodni, w której jesteśmy zapisani.

Gdy nasz lekarz prowadzący będzie miał jakiekolwiek wątpliwości w kwestii wyników, może skierować nas do specjalisty. W tym przypadku będzie to hematolog. Warszawa, Kraków, Lublin w każdym z tych miast znajdziemy sprawdzonych lekarzy odpowiadających za tę dziedzinę. Wizyta u hematologa pomoże nam rozwiać wątpliwości dotyczące wykonanych wcześniej badań. W celu potwierdzenia diagnozy może on zlecić dodatkowe wyniki.

Gdzie zrobić badania krwi?

Zazwyczaj zostajemy skierowani do laboratoriów, z którymi związane są nasze placówki medyczne. Jeśli mamy wybór, skupiajmy się na miejscach posiadających wysokiej jakości sprzęt i wykwalifikowanych specjalistów jak na przykład CMP MED.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *