Zdrowie

Alergologia – czym się zajmuje?

alergologia

Alergologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób alergicznych. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby osób cierpiących z powodu alergii i problem ten osiągnął już rozmiar epidemii. Obecnie choroby alergiczne należą do najczęściej występujących chorób przewlekłych w naszym kraju i wpływają negatywnie na jakość życia wielu osób.

Jakie są przyczyny alergii?

Alergia to patologiczna odpowiedź naszego organizmu wywołana poprzez zetknięcie z alergenami, czyli obcymi substancjami. W wyniku kontaktu z alergenem ma miejsce reakcja immunologiczna wynikająca z powstania przeciwciał (m.in. immunoglobuliny IgE, IgG, IgM), które po połączeniu z antygenem powodują uwolnienie mediatorów stanu zapalnego (m.in. histaminy). Alergeny mogą dostać się do naszego organizmu drogą wziewną, pokarmową lub kontaktową. Alergeny wziewne możemy podzielić na sezonowe (np. pyłki drzew, traw i chwastów) oraz całoroczne, z którymi stykamy się w pomieszczeniach zamkniętych (np. kurz, roztocza, alergeny zwierząt). Alergenami pokarmowymi są substancje o strukturze białkowej obecne w pokarmach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Z kolei alergeny kontaktowe wywołują alergię po zetknięciu ze skórą, są to np. lateks, niektóre metale (nikiel, chrom), substancje zapachowe, konserwanty kosmetyków, środki odkażające oraz tworzywa sztuczne. Reakcję alergiczną mogą również spowodować niektóre leki, zwłaszcza pewne rodzaje antybiotyków i niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także użądlenie owada.

Jakie rozpoznać alergię?

Objawy alergii mogą być różne w zależności od jej typu i przyjmować postać skórną lub postać obejmującą błony śluzowe. Uczulenie na alergeny wziewne lub pokarmowe najczęściej manifestuje się właśnie w obrębie błon śluzowych, wywołując alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astmę i dolegliwości układu pokarmowego. W przypadku alergii pokarmowej dodatkowym objawem może być też pokrzywka. Zmiany skórne, egzema, swędzenie i pieczenie oraz obrzęk bardzo często są wynikiem alergii kontaktowej. Uczulenie na leki uwidacznia się zwykle w postaci łagodnych zmian skórnych, jednak w niektórych przypadkach może dojść również do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi poważne zagrożenie dla życia chorego.

Jakie są metody leczenia alergii?

Jednym z najprostszych sposobów zapobiegania reakcjom alergicznym jest unikanie kontaktu z alergenem. Jest to niestety trudne zwłaszcza w przypadku alergenów wziewnych. Osoby uczulone mogą jednak zminimalizować niepożądane objawy stosując leki przeciwalergiczne, przede wszystkim antyhistaminowe.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *