Zdrowie

Czym jest artroskopia kolana?

rtg kolana

Artroskopię kolana najczęściej wykonuje się w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów lub problemów z łąkotkami. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w skórze i włożeniu małej kamery do stawy. Pozwala naprawić lub usunąć uszkodzone struktury.

Kiedy warto wykonać artroskopię kolana?

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów lub kłopotów z łąkotką, artroskopię można zastosować w celu usunięcia resztek ze stawu, przycięcia luźnej chrząstki lub rozdartych części łąkotek. Pozwala również na precyzyjną rekonstrukcję więzadeł. Można ją również wykorzystać w leczeniu złamań, infekcji stawu kolanowego lub przy pobraniu próbki tkanki ze stawu.

Kamera pozwala zobaczyć takie struktury jak chrząstka pokrywająca koniec kości, wyściółka (maziówkę), łękotka i więzadła. Artroskopia kolana przeprowadzana jest w szpitalu i wymaga znieczulenia.

Zastosowania i korzyści

Artroskopia kolana jest mniej inwazyjna niż otwarte formy operacji. Chirurg ortopeda może w ten sposób zdiagnozować problemy zdrowotne i wykonać operację za pomocą małego narzędzia, artroskopu, który wkłada przez nacięcie w skórze. W ten sposób może znaleźć przyczynę uporczywego bólu i sztywności stawów.

Artroskopia pozwala również wykryć uszkodzoną chrząstkę, pływające fragmenty kości lub chrząstki albo nagromadzony płyn, który należy opróżnić. Wspomniany zabieg często wiąże się z mniejszym uszkodzeniem tkanek, szybszym czasem gojenia, mniejszą liczbą szwów oraz łagodniejszymi dolegliwościami bólowymi. W przypadku artroskopii wykonuje się niewielkie nacięcia, co zmniejsza ryzyko infekcji.

Jak przygotować się do zabiegu?

Wielu lekarzy zaleci indywidualny plan przygotowania, który może obejmować delikatne ćwiczenia. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, koniecznie poinformuj o tym specjalistę. Niejednokrotnie musisz zaprzestać ich zażywania przed operacją. W przypadku znieczulenia ogólnego lekarz może zalecić 12-godzinny post przed artroskopią. Specjalista poinformuje Cię, czy możesz coś jeść i pić przed zabiegiem.

Jak wygląda artroskopia?

Zabieg rozpoczyna się od kilku drobnych nacięć w kolanie. Chirurga używa pompy do wpychania roztworu soli fizjologicznej w określony obszar. W ten sposób rozszerzy kolano, by lepiej ocenić poszczególne struktury. Po wyprostowaniu kolana lekarz ortopeda z Krakowa założy artroskop. Dołączona kamera pozwala mu zbadać okolicę i zidentyfikować ewentualne problemy. W ten sposób może potwierdzić wcześniejszą diagnozę i zrobić zdjęcia.

Jeśli problem można rozwiązać za pomocą artroskopii, specjalista wprowadzi małe narzędzie i wykorzysta je do usunięcia lub naprawy kłopotliwej struktury. Następnie spuszcza sól fizjologiczną z kolana i zszywa nacięcia. Najczęściej artroskopia trwa mniej niż 1 godzinę.

Czy istnieje jakieś ryzyko?

Jak każda operacja, artroskopia kolana wiąże się z pewnym ryzykiem, chociaż poważne komplikacje są rzadkie. W trakcie i po operacji może pojawić się krwotok. Istnieje też ryzyko infekcji wewnątrz kolana, krwawienia w stawach, zakrzepów. Oprócz tego znieczulenie może powodować reakcje alergiczne lub trudności w oddychaniu. U większości pacjentów nie występują jednak skutki uboczne.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *