Zdrowie

Fizjoterapeuta sportowy – kim jest ten specjalista i czym się zajmuje?

fizjoterapeuta sportowy

Sportowcy to grupa zawodowa, która jest szczególnie narażona na różnego rodzaju urazy. Intensywne uprawianie sportu przynosi bowiem wiele korzyści zdrowotnych, lecz także wiąże się ryzykiem nadmiernego eksploatowania pewnych części ciała oraz ich uszkodzeń. Z tego powodu, sportowcy często korzystają z usług profesjonalnych fizjoterapeutów sportowych, specjalistów, którzy mają im wiele do zaoferowania nie tylko jeśli chodzi o leczenie urazów.

Na czym polega fizjoterapia sportowa?

Aby wyjaśnić, kim właściwie jest fizjoterapeuta sportowy, warto w pierwszej kolejności powiedzieć, czym jest fizjoterapia sportowa, czyli dziedzina, która jest jego główną specjalizacją. Fizjoterapia sportowa to dział nowoczesnej fizjoterapii, która zajmuje się pracą ze sportowcami oraz osobami aktywnie uprawiającymi sport. Całokształt jej działań jest nastawiony na wspomaganie efektywności treningów, optymalizowanie osiągnięć sportowych oraz regeneracji powysiłkowej. Oprócz tego, fizjoterapia sportowa obejmuje także działania mające na celu przywrócenie sprawności pacjenta po przebytych urazach związanych z uprawianą przez niego dziedziną sportu.

Fizjoterapeuta sportowy w tym świetle jest więc specjalistą, który ma za zadanie opiekować się pod kątem zdrowotnym sportowcem. Od poszewki zna specyfikę konkretnych dyscyplin sportowych, co pozwala mu na wspomaganie pacjenta podczas treningów oraz przygotowywania się do zawodów i konkursów sportowych. Wkracza do gry także w sytuacji, kiedy pojawią się określone problemy zdrowotne bezpośrednio związane z uprawnianiem sportu wspomagając swojego pacjenta w szybszym powrocie do zdrowia oraz niwelując negatywne następstwa urazów. Jego działania mają na celu zarówno zapobieganie urazom, jak i niwelowanie ich skutków.

Jakie zabiegi i usługi znajdują się w portfolio fizjoterapeuty sportowego?

Szeroki zakres działań prowadzonych przez fizjoterapeutę sportowego wymaga także rozbudowanego wachlarzu usług. Najpopularniejsze z nich omówimy na podstawie oferty fizjoterapeuty sportowego, ośrodka oferującego indywidualną fizjoterapię sportową według najwyższych europejskich standardów. Fizjoterapeuci sportowi to zespół profesjonalnych, doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach, szkoleniach oraz konferencjach z zakresu fizjoterapii.

W ofercie OrtoRehaSport Kraków znajduje się m. in. terapia falą uderzeniową, która świetnie sprawdza się w leczeniu bólu i wspomaganiu rehabilitacji urazów oraz terapia manualna kręgosłupa doskonale nadająca się do diagnozowania oraz leczenia odwracalnych zaburzeń strukturalnych narządu ruchu, w tym stawów, mięśni oraz nerwów. Wyspecjalizowany fizjoterapeuta sportowy z OrtoRehaSport Kraków korzystając z terapii manualnej jest w stanie przywrócić fizjologiczną ruchomość w stawach oraz zablokowanych częściach kręgosłupa, co pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz przywrócić pacjentowi sprawność ruchową. Oprócz terapii falą uderzeniową i terapii manualnej kręgosłupa, w ofercie ośrodka znajduje się także igłoterapia punktów spustowych, techniki tkanek miękkich, trening równowagi mięśniowej i wiele innych.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *