Zdrowie

Ból kręgosłupa – jak mu zaradzić?

ból pleców

Ból kręgosłupa może mieć naprawdę wiele przyczyn. Dolegliwość ta wywoływana jest zarówno przez nadmierny, przeciążający plecy wysiłek fizyczny, jak i przez typową pracę biurową. Bóle kręgosłupa są również następstwem urazów, mogą być także skutkiem wad postawy. Co ciekawe, jest to także jedna z częstszych dolegliwości, na którą na pewnym etapie życia skarży się wiele osób. W jaki sposób poradzić sobie z uciskiem w plecach? Jak zwalczyć ból? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Co wywołuje ból pleców?

Oprócz wyżej wspomnianych czynników na ból pleców ma także wpływ nadwaga. Niestety, nadprogramowe kilogramy mogą znacznie obciążać plecy i tym samym wywoływać bóle, przede wszystkim w dolnych partiach kręgosłupa. Ponadto objawy bólu pleców mogą być wywołane także brakiem ruchu. Mięśnie, które nie są stale ćwiczone, z czasem słabną, skutkiem czego nawet wyprostowana postawa może wywoływać dolegliwości, np. ucisk, czy uczucie zmęczenia. Warto pamiętać także, że stres również sprzyja nasileniu się bólu pleców. Często wystarczy wykonać jeden szybszy skręt tułowia, by naciągnąć przez przypadek mięsień.

Ból kręgosłupa – o czym pamiętać?

Aby zaradzić bólowi pleców, należy zastosować środki prewencyjne. Największą grupą, jaka skarży się na tę dolegliwość, są osoby między 30. a 50. rokiem życia. Jeśli wykonujesz pracę biurową, zaplanuj dzień tak, by mieć czas na ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa. Ponadto, pamiętaj o tym, by siedząc przy komputerze, utrzymywać proste plecy. 

Gdy natomiast pracujesz fizycznie, wygospodaruj czas na regenerację, aby mięśnie i ścięgna mogły odpocząć. Możesz zdecydować się na zastosowanie okładów na obolałe miejsca. Pamiętaj, że jeśli dojdzie do stanu zapalnego, zdecyduj się na zimny okład, który pomoże zredukować obrzęk. Dopiero wtedy możesz przyłożyć rozgrzewający plaster lub termofor w określone miejsce na plecach.

Ból pleców bardzo często jest także skutkiem nadmiernego napięcia. Jeśli przeżywasz stresujący okres w swoim życiu, staraj się dodatkowo nie obciążać kręgosłupa zbyt intensywnymi ćwiczeniami. Na pewno sprawdzą się natomiast relaksujące, delikatne masaże, które rozluźnią nieco ucisk mięśni. 

Skuteczne leki na ból kręgosłupa

Obolałe plecy możesz leczyć, stosując żele i kremy, które świetnie radzą sobie z niwelowaniem bólu oraz stanów zapalnych. Preparaty te produkowane są zwykle na bazie, takich substancji jak: naproksen, ketoprofen, ale też diklofenak lub meloksykam. Jeśli szukasz sprawdzonych leków, które szybko uporają się z bólem kręgosłupa i pomogą Ci wrócić do codziennych czynności, proponujemy zakupy w aptece WAWA. W ofercie znajdziesz skuteczne preparaty na ból kręgosłupa, np. kremy, żele, tabletki, plastry chłodzące i rozgrzewające. Warto wspomnieć również, że zakupy w tej aptece są naprawdę wygodne, ponieważ możesz wykonać je za pośrednictwem internetu, nie wychodząc z domu.

Ból kręgosłupa należy do jednej z powszechniejszych dolegliwości. Może być spowodowany wieloma czynnikami. Wpływ na niego mają zarówno przeciążenia, urazy, jak i brak ruchu. Warto starać się wzmacniać plecy, by ustrzec się ciężkich urazów. Na uporczywy ból kręgosłupa należy natomiast zastosować, między innymi skuteczne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Proponujemy Ci zakupy w aptece WAWA. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób nabędziesz określone preparaty, zawierające substancje czynne, które uśmierzają ból kręgosłupa.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *