Zdrowie

Ból kręgosłupa? Rehabilitacja kręgosłupa Ci pomoże!

bóle kręgosłupa

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że bóle kręgosłupa dotyczą ludzi praktycznie w każdym wieku z różnych środowisk. Nie wszyscy mają świadomość, że jest to ogromny problem, który doprowadza do poważnego ograniczenia zarówno w życiu zawodowym, jak i rodzinnym czy społecznym. Bóle kręgosłupa powodują przede wszystkim znacznie obniżenie jakości życia.

W jaki sposób bóle kręgosłupa wpływają na jakość życia?

Warto mieć świadomość, że dolegliwości bólowe kręgosłupa w zdecydowanej większości przypadków obejmują jeden albo dwa odcinki. Z kolei stopień odczuwanego bólu doprowadza do pogorszenia jakości życia. Przykładami mogą być nieobecności w pracy czy ogromne trudności w wykonywaniu czynności fizjologicznych.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że u osób ze zmianami w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym znacznie częściej dochodzi do zaburzeń depresyjnych. Dotyczy to przede wszystkim ludzi, którzy dodatkowo przebywają na rencie i są narażone na stres.

Kto jest narażony na taki ból?

Na ból kręgosłupa narażone są osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Dochodzi do nich bowiem przez powolną, ale systematyczną degenerację chrząstek stawowych, co w konsekwencji doprowadza do powstania narośli kostnych. W wyniku czego niestety dochodzi do zniekształcenia się stawów. Warto zaznaczyć, że do zwyrodnień w zdecydowanej większości przypadków będzie dochodzić w odcinku lędźwiowym oraz piersiowym.

Kolejną przyczyną bólu kręgosłupa jest dyskopatia. Warto wiedzieć, że jest to bardzo często diagnozowany problem u ludzi, którzy przez zdecydowaną większość dnia siedzą przed komputerem. Ból jest wtedy rezultatem przepukliny jądra miażdżystego dysku. Dochodzi wtedy bowiem do uszkodzenia albo podrażnienia korzenia nerwowego. Należy także zdawać sobie sprawę, że dyskopatia w zdecydowanej większości przypadków będzie występowała w odcinku lędźwiowym. Ponadto bardzo charakterystyczny będzie ból pleców promieniujący do kończyn dolnych. Wymusza on wtedy u danej osoby pochylanie się do przodu. Niestety zdarzają się także zaburzenia czucia w dolnych kończynach czy drętwienia. Problem ten w szczególności dotyczy osób od 25 do 40 roku życia.

Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa?

Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że kręgosłup składa się z 33 albo 34 kręgów, które są ze sobą połączone. Między kręgami umiejscowione są międzykręgowe kostki nazywane dyskami. Do ich zadań należy zaliczyć amortyzację wstrząsów. Warto podkreślić fakt, że nadmierne obciążenie kręgosłupa będzie objawiać się bólem. Jakie są zatem wskazania do rehabilitacji kręgosłupa? Są to przede wszystkim:

 • zmiany postawy,
 • otyłość obciążająca kręgosłup,
 • stany po złamaniach,
 • uporczywe bóle,
 • zawroty głowy,
 • następstwa różnych urazów,
 • przepuklina dyskowa,
 • zwyrodnienia,
 • bóle pleców,
 • bóle szyi,
 • bóle karku.

W takich sytuacjach zalecane jest umówienie się do centrum rehabilitacji.

Na czym dokładnie polega rehabilitacja kręgosłupa?

Warto mieć świadomość, że rehabilitacja kręgosłupa bazuje głównie na odpowiednim doborze ćwiczeń. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy to pozycji, które są związane z różnymi chorobami. Oczywiście rehabilitacja będzie możliwa tylko po konsultacji z ortopedą i wykonaniu badań obrazowych. Rekomendowane jest rozpoczęcie pracy nad sprawnością z rehabilitantem. Osoba ta zaproponuje pacjentowi właściwe ćwiczenia.

Trzeba pamiętać, aby wykonywać zalecone ćwiczenia w odpowiednio wywietrzonym pomieszczeniu. Ponadto wszystkie ćwiczenia rehabilitacyjne nie powinny trwać krócej niż 20 minut. Warto zadbać, by były wykonywane w seriach. Systematycznie należy zwiększać liczbę powtórzeń w poszczególnych seriach. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, by robić przerwy między ćwiczeniami. Nie można jednak dopuścić, by były one zbyt długie. Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń w ubraniach, które nie będą w żaden sposób krępowały ruchów. Koniecznie należy przerwać trening, jeżeli podczas wykonywania jakiegokolwiek ćwiczenia pojawią się dolegliwości. Najbardziej optymalne rezultaty zostaną uzyskane, jeżeli trening będzie wykonywany codziennie.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii – OpenMedical

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *