Zdrowie

Co to jest analizator składu ciała?

analizer składu ciała

Stres, cukrzyca, otyłość, czy też nadciśnienie, to jedne z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na które chorują dziesiątki istnień. W dzisiejszych wysoko rozwiniętych czasach najważniejszą rzeczą dla przeciętnego człowieka są pieniądze – dużą rolę odgrywa tutaj chęć posiadania i bycia na jak najlepszej pozycji. Stres źle wpływa na nasz organizm i gdy dołączymy do niego również złą dietę, brak aktywności fizycznej oraz używki, może odbić się to poważnie na naszym zdrowiu. Kiedy zauważamy, że coś negatywnego zaczyna dziać się w naszym organizmie, warto poddać się badaniu analizy składu ciała. W tym celu należy wykonać dokładne badanie za pomocą analizatora, a gdzie taki analizator najczęściej się znajduje? Między innymi w przychodni medycznej w Łodzi.

Co to jest analizator i na czym polega analiza składu ciała?

Analizator składu ciała to specjalne urządzenie, za pomocą którego, możemy przeprowadzić dokładną analizę organizmu. Badanie może być przeprowadzane na dwa sposoby – w pozycji siedzącej i stojącej. W pierwszym sposobie badany staje na specjalistycznej wadze, która wyposażona jest również w elektrody – te wysyłają specjalne impulsy w celu pobrania konkretnych informacji. Natomiast w drugim sposobie badany kładzie się na macie, również wyposażonej w elektrody – te podpina się na skórę stóp i dłoni.

Ta przychodnia medyczna w Łodzi, która jest wyposażona w taki analizator składu ciała, może przeprowadzać dokładny pomiar różnych elementów w organizmie badanego, np. tkankę tłuszczową, zawartość wody w organizmie, czy wiek metaboliczny. Co ciekawe, analiza składu ciała pozwala poznać dogłębny obraz tego, co dzieje się w naszym organizmie, a czego nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem.

Bioimpedancja elektryczna

Jedną z metod analizy składu ciała, jest Bioimpedancja elektryczna. W tej metodzie najważniejszą rolę odgrywa prąd. Pozwala ona skutecznie diagnozować wiele chorób, jak również znajdować sposoby na ich leczenie. Jest wykorzystywana głównie w dietetyce, a dzięki dokładnej analizie lekarz jest w stanie sprawdzić u pacjenta takie elementy, jak:

  • masę ciała i masę kości,
  • ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i brzusznej,
  • przemiana materii,
  • wiek metaboliczny.

Ważne jest nie tylko samo badanie, ale również przygotowanie do niego. Miarodajny wynik uzyskamy, jeśli na 48 godzin przed badaniem nie będziemy spożywać ani alkoholu, ani kawy, ani też napojów energetycznych oraz darujemy sobie gorące kąpiele i masaże. Na 12 godzin przed badaniem należy powstrzymać się również od wykonywania większego wysiłku, a na kilka godzin przed badaniem odpuścimy sobie posiłek i przyjdziemy na badanie na czczo. Ważne jest też, aby na pół godziny przed badaniem dobrze opróżnić pęcherz.

Analiza składu ciała – czy ma jakieś korzyści?

Jest wiele dobroczynnych skutków z badania analizy składu ciała. Tyczy się to między innymi osób, które przestrzegają ścisłej diety, ale nie widzą większych zmian w swoim wyglądzie. Jest szczególnie pomocna w dietetyce, którą swoją drogą również zajmuje się przychodnia medyczna w Łodzi.

Badanie pomaga w diagnozie i leczeniu osób, które zmagają się między innymi z cukrzycą, otyłością, nadwagą, nowotworami, czy innymi chorobami – układu krążenia, oddechowego, pokarmowego itd. Z racji tego, że badanie przeprowadza się z wykorzystaniem prądu, badany musi zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, czyli np. paski, zegarki, biżuteria, a nawet odzież z metalowymi wykończeniami lub guzikami.

Ze zdrowiem nie ma co dyskutować, warto zatem raz na jakiś czas wybrać się na taką analizę składu ciała. Na pewno nie zaszkodzi, a jedyne co może dla chorego zrobić, to pomóc.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *