Zdrowie

Czym jest protetyka stomatologiczna?

wizyta u dentysty

Zabiegi z dziedziny protetyki stomatologicznej mogą być wymagane z różnych powodów. Zwykle protetyka stomatologiczna jest konieczna w przypadku utraty jednego lub rzędu zębów. Warto się zapoznać z tym tematem, by rozumieć jego znaczenie w kontekście zdrowia i samopoczucia.

Czym dokładnie jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka dentystyczna to procedura polegająca na wprowadzeniu do jamy ustnej sztucznego elementu. Może to, być na przykład:

  • implant,
  • mostek,
  • proteza,
  • korona.

Wszystkie są tworzone w celu uzupełnienia brakujących zębów i poprawy wyglądu uszkodzonych zębów. Prawidłowo wykonane protezy nie powodują dyskomfortu, a pacjent zaczyna postrzegać je jako własne zęby. Najpierw jama ustna jest przygotowana do protetyki, w razie potrzeby dentysta leczy i uszczelnia zęby, usuwa kamień nazębny i płytkę nazębną.

Kiedy proteza jest gotowa, jest „przymierzana”, ponieważ powinna idealnie przylegać, bez zniekształcania zgryzu i być możliwie najbardziej komfortowa. Tylko wtedy można uznać całą procedurą za kompletną i udaną.

Dlaczego protezy są konieczne?

Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne. Złe przeżuwanie pokarmu może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym, oprócz tego braki w uzębieniu powodują wady przy wypowiadaniu licznych dźwięków. Pojawiają się problemy z dziąsłami. Może nawet wystąpić stopniowa deformacja uzębienia z powodu degradacji tkanki kostnej szczęki.

Co więcej, protetyka dentystyczna realizowana przez specjalistów takich jak Estefill.pl daje koniec końców możliwość cieszenia się z pięknego uśmiechu. Dzięki niej nie trzeba będzie wstydzić się braku lub uszkodzenia zęba, bowiem możliwości protetyki dentystycznej są dziś bardzo szerokie. Można mieć więc pewność, że dla każdego pacjenta dentyści i protetycy z https://estefill.pl/ znajdują rozwiązanie odpowiednio dopasowane do potrzeb.

Protezy dentystyczne – jakie wybrać?

Kliniki stomatologiczne oferują dzisiaj szeroki zakres usług protetycznych, które pozwolą wszystkim odzyskać piękny uśmiech.

Przede wszystkim protezy dzieli się na:

  • ruchome (usuwalne),
  • nieruchome (nieusuwalne).

Usuwalne protezy mogą być stosowane w przypadku całkowitego lub częściowego braku zębów. Wyjmowane protezy zębowe mogą być łatwo umieszczane w jamie ustnej i usuwane przez pacjenta. To jest plus i minus tej protezy. Na początku wydaje się to uciążliwe, ale później ta procedura staje się nawykiem. Nieusuwalne protezy dentystyczne są mocno zamocowane, a ich czyszczenie nie różni się od zwykłego szczotkowania zębów. Dzisiaj ta opcja zdaniem większości specjalistów jest najbardziej optymalna.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *