Zdrowie

Czy karmienie piersią po cesarce jest możliwe? Zobacz

karmienie piersią

Cesarskie cięcie wzbudza liczne kontrowersje i obawy. Zbudowano wokół niego wiele mitów, które powodują, że przyszłe mamy czują się niepewne i zagubione. Jednym z nich jest stwierdzenie, że kobiety po cesarce nie mogą karmić piersią. Jak jest naprawdę? Wyjaśniamy.

Jak przebiega laktacja?

Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym w momencie, gdy poród siłami natury jest niemożliwy lub niebezpieczny dla zdrowia matki albo dziecka. Polega na przecięciu powłok brzusznych oraz ściany macicy i wyjęciu z jej wnętrza noworodka i łożyska. Jak każda operacja, jest dużą ingerencją w ciało człowieka i nie może obyć się bez konsekwencji. Rany po cięciu są znacznie głębsze niż te powstałe podczas porodu siłami natury, dłużej się też goją. Nie ma to jednak dużego wpływu na laktację. Dlaczego? Ponieważ wytarzanie pokarmu w organizmie kobiety rozpoczyna się na długo przed porodem, najczęściej już w drugim trymestrze ciąży.

Piersi wyraźnie się wtedy powiększają, stają się nabrzmiałe, a niekiedy również bolesne. Jednak głównym czynnikiem wpływającym na laktację jest usunięcie z macicy łożyska – dla kobiecego organizmu jest to znak, że dziecko znajduje się już poza nim i musi odżywiać się w inny niż dotychczas sposób. Bez względu na to, jaki charakter ma poród, zawsze usuwa się podczas niego łożysko, co potwierdza, że cesarskie cięcie nie jest żadnym przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Przeczytaj również artykuł: Karmienie piersią po cesarskim cięciu.

Skąd biorą się trudności z karmieniem po cesarce?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których kobiety po cesarskim cięciu cierpią na brak lub niedobór pokarmu, przez co przedwcześnie porzucają plan karmienia piersią. Tymczasem rozwój laktacji jest stopniowym i długotrwałym procesem. Duży wpływ mają na niego hormony – prolaktyna i oksytocyna – ten drugi odpowiada również za skurcze wywołujące poród oraz obkurczanie się macicy w trakcie połogu. U kobiet rodzących przez cesarskie cięcie poziom oksytocyny może być rzeczywiście niższy, nie oznacza to jednak, że ich „mleczna droga” jest skazana na porażkę. Położne i doradcy laktacyjni zaznaczają, że największa ilość „mlecznych”  hormonów wytwarzana jest właśnie podczas karmienia, więc kluczem do sukcesu jest nie sposób wydania dziecka na świat, lecz częste i regularne przystawianie do piersi.

U kobiet po cesarce problemem może okazać się również znalezienie odpowiedniej ,wygodnej pozycji do karmienia niemowlęcia. Blizny po operacji bolą, a możliwość ruchu  w pierwszych dobach po porodzie jest mocno ograniczona. Z tego względu warto skorzystać z pomocy położnych, które podpowiedzą najlepsze rozwiązanie i pomogą w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi.

Jak wspomóc laktację po cesarskim cięciu?

Kobiety, które obawiają się problemów z karmieniem, mogą skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Do najważniejszych z nich należą:

  • Częste przystawianie dziecka do piersi, również w nocy, ponieważ wtedy poziom prolaktyny w organizmie jest najwyższy;
  • Dbanie o prawidłową pozycję podczas karmienia i właściwe przystawanie dziecka do piersi;
  • Picie odpowiedniej ilości wody;
  • Stosowanie pełnowartościowej, zbilansowanej diety;
  • Odpowiednia ilość snu i odpoczynku, unikanie stresujących sytuacji.

Pomocne może być również odciąganie niewielkich ilości mleka za pomocą laktatora, by pobudzić piersi do wzmożonej produkcji pokarmu oraz picie specjalnych, ziołowych herbatek, dostępnym m.in. w ofercie firmy Humana. Mają one odpowiednio skomponowany skład, który nie tylko gasi pragnienie, ale również pozytywnie wpływa na laktację.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *