Zdrowie

Jak pobudzić laktację po cesarce?

laktacja

Laktacja to proces, który występuje u większości ssaków na świecie. U większości gatunków mleko pochodzi z sutków matki. Trzeba przyznać, że noworodki zaraz po urodzeniu potrzebują pokarmu. Proces ten to również utrzymanie produkcji mleka. Ten etap wymaga prolaktyny.

Jak pobudzić laktację?

Od osiemnastego tygodnia ciąży ciało kobiety produkuje hormony, które stymulują wzrost systemu przewodów mlecznych w piersiach. Progesteron wpływa na wzrost wielkości pęcherzyków i płatów, wysoki poziom progesteronu hamuje laktację przed urodzeniem.

 

Poziom progesteronu spada po urodzeniu, powoduje to początek obfitej produkcji mleka. Czasami może zdarzyć się tak, że laktacja po cesarce będzie osłabiona. Co robić w takiej sytuacji? Ważnym elementem, który wspiera laktację jest oczywiście prawidłowa dieta. Również bliskość z dzieckiem przyspiesza proces laktacji – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Należy przykładać dziecko do piersi regularnie, ponieważ w ten sposób można stworzyć silną relację z noworodkiem.

Problemy z laktacją – jak sobie z tym radzić?

Estrogen stymuluje system przewodów mlecznych do wzrostu i różnicowania. Podobnie jak progesteron, wysoki poziom estrogenów również hamuje laktację. Poziom estrogenu spada również przy porodzie i pozostaje niski przez pierwsze kilka miesięcy karmienia piersią.

Matki karmiące piersią powinny unikać metod kontroli urodzeń opartych na estrogenach, ponieważ wzrost poziomu estrogenów może zmniejszyć podaż mleka matki. Prolaktyna przyczynia się do zwiększonego wzrostu i różnicowania pęcherzyków, a także wpływa na różnicowanie struktur przewodowych. Wysoki poziom prolaktyny w czasie ciąży i karmienia piersią zwiększa również oporność na insulinę, zwiększa poziom czynnika wzrostu.

Podczas laktacji prolaktyna jest głównym czynnikiem utrzymującym ścisłe połączenia nabłonka przewodowego i regulującym produkcję mleka przez równowagę osmotyczną. Karmienie piersią to naprawdę piękna czynność i warto robić to jak najdłużej. W ten sposób dziecko spożywa wartościowy pokarm.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *