Dzieci

Czy w ciąży można farbować włosy? – sprawdź, co na ten temat warto wiedzieć

Farbowanie włosów w ciąży

Każda kobieta kocha pięknie wyglądać. Uwielbia zmiany wizerunku, często gotowa jest przejść całkowitą metamorfozę. Szczególną uwagę przywiązuje do włosów. Po modne stylizacje wybiera się do fryzjera, choć czasem zdarzy się jej samodzielna koloryzacja w domu. 

Farby do włosów zmieniają wygląd i z blondynki można stać się m.in. brunetką. A jak wygląda zmiana koloru w stanie błogosławionym? Czy można farbować włosy w ciąży? Czy zaprzestać na jakiś czas takich zabiegów fryzjerskich?

Ciąża a farbowanie włosów

Kobiety w ciąży wielokrotnie słyszą wiele mitów/zabobonów dotyczących farbowania włosów w ich stanie. Najczęściej powtarzany przesąd to ten, który mówi, że malując włosy w ciąży – kobieta urodzi rude dziecko. Ostrzeżenie to można usłyszeć od babć, mam, cioć, czy znajomych. Na szczęście nie ma on nic wspólnego z prawdą.
Na sklepowych półkach odnaleźć można rozjaśniacze oraz farby do włosów, o różnych składach, dostosowanych także dla bezpieczeństwa kobiet ciężarnych. Producenci starają się do minimum ograniczać środki chemiczne w kosmetykach. Jednak farba z naturalnym składem nie jest w stanie rozjaśnić do blondu bardzo ciemnych włosów. Może jedynie zmienić nieco ich odcień.

Koloryzacja włosów – czy wpływa negatywnie na ciążę?

farbowanie włosów w ciąży najlepiej zapytać lekarza prowadzącego i poznać jego opinię. Oczywiście nie wszyscy będą jednomyślni. Część z nich nie będzie widzieć negatywnych tego konsekwencji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma badań, które w 100 procentach potwierdzą lub zaprzeczą czy zabiegi fryzjerskie, przede wszystkim malowanie włosów,  ma zły wpływ na ciężarną i jej nienarodzone dziecko.

Zdecydowana większość ginekologów-położników sugeruje pacjentkom zaczekać z farbowaniem włosów do końca I trymestru. Należy wiedzieć, że w wielu farbach znajdują się substancje, które oprócz struktury włosa przenikają w skórę głowy. Przez to śladowe ilości np. amoniaku mogą przedostać się do organizmu kobiety ciężarnej. Nie powinno mieć to wpływu na płód, aczkolwiek lepiej przeczekać z farbowaniem do końca 12 tygodnia ciąży.

Bezpieczna koloryzacja włosów dla ciężarnych

Dobre drogerie oraz specjalistyczne sklepy fryzjerskie posiadają w sprzedaży farby do włosów, które nie stwarzają zagrożenia dla ciężarnych. Nie ma więc obawy o negatywne zmiany w organizmie matki i dziecka decydując się na farbowanie włosów w ciąży. Są to przede wszystkim farby nieposiadające amoniaku, czyli:

  • Henna,
  • Farby ekologiczne,
  • Farby roślinne,
  • Farby ziołowe. 

Te kosmetyki nie zawierają chemicznych substancji, jeśli już to w śladowej/minimalnej ilości. Farby z  substancjami czynnymi roślinnego podchodzenia są bezpieczne w stosowaniu. Połączenie henny z barwnikiem np. indygo nadaje włosom różne odcienie, nie niszcząc ich struktury. Natomiast farby ziołowe nie są niestety w stanie rozjaśnić włosów.

Podsumowując, farbowanie włosów w ciąży jest indywidualną kwestią każdej z pań. Jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, a do zabiegu fryzjerskiego użyta zostanie naturalna farba – nie ma się nad czym zastanawiać. Pięknie, zadbane włosy są wizytówką każdej kobiety.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *