Uroda

Pedicure leczniczy – wszystko co wypada wiedzieć

pedicure leczniczy

Stopy to często zaniedbywana część ciała. Bo ukryta, bo mało atrakcyjna, bo estetycznie niekoniecznie pociągająca. Tymczasem warto pamiętać, że stopy mają służyć całe życie i należy o nie dbać. Warto też wiedzieć, że w stopach znajdują się też receptory, które odpowiadają za pracę wielu narządów. Chore stopy to zaburzenia pracy receptorów a co za tym idzie – gorsze samopoczucie i zdrowie. Żeby skontrolować stan stóp, należy udać się do podologa.

Podstawowy zabieg podologiczny – co to jest?

Jest to specjalistyczny zabieg medyczny dla każdego. Podczas niego podolog koncentruje się na stanie stóp i poprawie tego stanu. Dobiera odpowiednią terapię (sposób postępowania plus leki/maści) Po pedicure podologicznym pacjent dostaje dokładną instrukcję postępowania, by móc cieszyć się zdrowymi stopami. Podolog może również dobrać odpowiednie wkładki do butów, co zapobiegnie chorobom krążenia w przyszłości. Podologa obowiązuje prowadzenie dokumentacji pacjenta, co pozwala na śledzenie postępów terapii. Na pedicure leczniczy w Kielcach może przyjść każdy. Sprawdź, czego możesz oczekiwać, zapisując się na niego.

Co składa się na podstawowy zabieg podologiczny:

  • obcięcie paznokci we właściwy sposób (zapobieganie wrastaniu i dolegliwościom bólowym),
  • oczyszczenie wałów paznokciowych (higiena, eliminacja przykrego zapachu)
  • usunięcie zrogowaciałej skóry,
  • zastosowanie odpowiednich preparatów (profilaktyka potliwości, nadmierna suchość stóp, pękania pięt, powstawania odcisków).

Pedicure leczniczy – kiedy należy zrobić?

Pedicure medyczny należy zastosować, gdy ze stopami dzieje się coś niepokojącego.  Najczęstsze problemy chorobowe ze stopami to:

  • grzybica,
  • wrastające paznokcie,
  • modzele,
  • odciski,
  • brodawki,
  • stopa cukrzycowa.

Podologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną i prawie w każdym mieście można znaleźć odpowiedni gabinet. Pedicure leczniczy Kielce, Sopot czy Warszawa? Nie ma żadnego problemu ze znalezieniem specjalisty po odpowiednich studiach, kursach popartych dużym doświadczeniem.

Pedicure leczniczy a kosmetyczny

Pedicure leczniczy poprzedzony jest zawsze wywiadem z pacjentem, prowadzona jest dokumentacja (często również fotograficzna). Zabieg przeprowadzony jest bez moczenia stóp, ponieważ miękka, rozpulchniona skóra utrudniałaby właściwą diagnozę. Stopy są opracowywane skalpelem. Po zabiegu pacjent otrzymuje plan dalszego leczenia, medykamenty i odpowiednio zalecony sposób postępowania. Pedicure kosmetyczny ma tylko zastosowanie estetyczne. Zatem jeżeli chcemy wykonać zabieg leczniczy, należy szukać klinik, gabinetów medycznych, ponieważ salony kosmetyczne nie będą w tym wypadku odpowiedzią na potrzeby pacjentów. 

Badania w gabinecie specjalistycznym

Najczęstszymi badaniami wykonywanymi u podologa są badanie statyczne i dynamiczne. Badanie statyczne daje pacjentowi informacje o symetrycznym bądź asymetrycznym rozłożeniu ciężaru ciała, o tym jak rozkłada się ciężar na stopie oraz gdzie znajduje się środek ciężkości. Często są to bardzo przydatne wskazówki, które pozwalają odkryć przyczynę dolegliwości bólowych w całym ciele.

Badanie dynamiczne pozwala sprawdzić wzorzec chodu, sposób układania stopy. Punkty przeciążenia czy niedociążenia. Można też, określić jak zachowuje się stopa w trakcie chodzenia. Dzięki takim badaniom wykonywane są wkładki ortopedyczne, które dają stopie odpowiednie i zdrowe możliwości działania. 

Podologia to bardzo szeroka dziedzina zajmująca się kompleksowo zdrowiem kończyn dolnych dlatego warto udać się do profesjonalnego gabinetu podologicznego, by móc iść przez życie zdrowym i przysłowiowym lekkim krokiem.  

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *