Zdrowie

Inhalacje w ciąży – czy można?

Czy wolno w ciąży stosować inhalację

W okresie jesienno zimowym gdzie wzrasta ryzyko chorób i przeziębień kobiety ciężarne są najbardziej na nie narażone. Jest to o tyle kłopotliwe ponieważ nie może zażywać leków, po które zazwyczaj sięga się podczas choroby. Inhalacje w ciąży są jak najbardziej bezpieczne i można je stosować zarówno na katar jak i na ból gardła. Inhalacje możemy robić specjalnym inhalatorem lub z użyciem gorącej wody w misce z odpowiednim olejkiem.

Na co można stosować inhalacje podczas ciąży?

Inhalacje można stosować na ból gardła, na kaszel oraz na ból głowy. Wystarczy dobrać odpowiednie olejki ziołowe. Dawka takiego nawilżonego powietrza z substancją leczniczą nawilża gardło, oskrzela a także rozrzedza wydzielinę. Ponadto ułatwia odkrztuszanie oraz działa antybakteryjnie.

Inhalacje mogą być również stosowane profilaktycznie jako nawilżenie gardła, pomocne zwłaszcza dla osób pracujących głosem. Warto wspomnieć, że nawilżanie gardła wzmacnia naszą odporność a dla przyszłej mamy jest to szczególnie ważne.
Jeżeli nie chcesz stosować żadnych ziół to możesz zastosować inhalacje w ciąży z soli fizjologicznej.

Kiedy nie należy stosować inhalacji?

Jeżeli przeziębienie przekształciło się już w cięższą chorobę to zwykłe ziołowe inhalacje powinniśmy odłożyć. Przeciwwskazaniami do inhalacji są gruźlica płuc, ostre choroby górnych dróg oddechowych, przewlekłe ropne zapalenie zatok, zapalenie migdałków, niewydolność krążeniowo oddechowa.
Pamiętajmy, że nie należy inhalować się zaraz po zjedzeniu posiłku oraz na pusty żołądek. Inhalacje pobudzają błony śluzowe i mogą prowadzić do wymiotów.

Zioła, które możemy stosować podczas inhalacji w ciąży

Na katar najlepsze będą rumianek, olejek eukaliptusowy, olejek sosnowy, olejek lawendowy, olejek miętowy. Ułatwiają one oddychanie, udrażniają nos, a przy tym działają antybakteryjnie.

Inhalacja w ciąży jest bardzo dobrym wyjściem podczas przeziębienia, kiedy nie możemy stosować większości leków dostępnych w aptece ale również w profilaktyce kiedy jednak powietrze w naszych domach jest mocno wysuszone.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *