To musisz wiedzieć, gdy zamierzasz kupić nebulizator

Przeziębienie i grypa nie jest niczym przyjemnym, każdy z nas dobrze o tym wie. Kiedy po lecie przychodzą zimne i ciemne miesiące, jakby znikąd, zaczynają nas atakować najróżniejsze wirusy. Chcąc zwalczyć niepokojące objawy, sięgamy po sprawdzone produkty apteczne, dzięki którym, w ciągu kilku tygodni, dochodzimy do siebie. Jednak są znacznie skuteczniejsze sposoby radzenia sobie z objawami przeziębienia. Z pomocą przychodzi nam nebulizator, dzięki któremu możemy wyleczyć się z choroby w ciągu zaledwie kilku do kilkudziesięciu dni. Co należy wiedzieć o tym sprzęcie?
Nebulizator to nie to samo co inhalator – dlaczego?
Nebulizator to urządzenie, które zamienia substancję leczniczą w postaci płynnej w aerozol. Znane są nam pojęcia „nebulizacja” i „inhalacja”. Często mylimy je ze sobą lub stosujemy zamiennie, w rzeczywistości jednak oba te pojęcia oznaczają dwie zupełnie różne techniki.
Co prawda oba te urządzenia służą do przeprowadzania terapii wziewnej, ale nebulizacja jest znacznie prostsza, niż inhalacja. Trwa znacznie dłużej i pozwala większej ilości substancji leczniczej dotrzeć do płuc chorego pacjenta.
Przy nebulizacji korzystamy z różnych substancji stricte skierowanych do użytku w tego typu urządzeniach i to my sami aplikujemy odpowiedni lek do głowicy rozpylającej. W przypadku inhalatorów sprawa wygląda nieco inaczej. Niektóre są przygotowywane fabrycznie, do innych zaś wystarczy kapsułka z substancją leczniczą.
Rodzaje nebulizatorów – charakterystyka
Sklepy medyczne i apteki oferują szeroki asortyment produktów przeznaczonych do wykonywania terapii wziewnej we własnym domu. Przed zakupem odpowiedniego sprzętu warto zapoznać się z aktualnie dostępnymi rodzajami nebulizatorów. Wyróżniamy trzy typy tych urządzeń, a są nimi:
- Nebulizatory siateczkowe (membranowe),
- Nebulizatory ultradźwiękowe,
- Nebulizatory ciśnieniowe (pneumatyczne).
Każdy z tych konkretnych rodzajów ma swoje charakterystyczne cechy, które decydują o tym, jakich substancji możemy użyć do przeprowadzania terapii wziewnej. I tak kolejno, nebulizatory siateczkowe (czasami określa się je mianem „wibrujących”) są wyposażone w wibrującą membranę, siateczkę. Substancja lecznicza przedostaje się przez mikroskopijne otwory i w ten sposób powstaje aerozol, czyli po prostu mgiełka.
W nebulizatorach ultradźwiękowych mgła powstaje na skutek generowanych w urządzeniu ultradźwięków. Specjalny kryształ rozbija grube krople substancji leczniczej i zamienia ją w, wcześniej już wspomniany, aerozol. W tego typu urządzeniach nie zaleca się stosowania leków w formie zawiesin, biofarmaceutyków oraz antybiotyków.
Jeżeli natomiast chodzi o nebulizatory ciśnieniowe, to są to klasyczne urządzenia, które są wyposażone w kompresor. Za pomocą sprężonego powietrza urządzenie zamienia lek w aerozol właśnie.
Wydajność i skuteczność
Nebulizator pomaga w zwalczaniu objawów przeziębienia, pomaga w udrożnieniu zatkanego nosa, nawilża błony śluzowe gardła (i nie tylko), dzięki niemu niekorzystne zjawisko smogu nie jest już takim utrapieniem, a do tego jest bezpieczny i mogą go używać już dzieci w wieku niemowlęcym czy przedszkolnym.
Warto zaopatrzyć się w tego typu urządzenia, ponieważ są niezwykle przydatne i pomagają w radzeniu sobie z dyskomfortem podczas choroby. Bo kto z nas lubi zatkany nos i drapiące gardło? No właśnie, nikt.