Zdrowie

Demencja starcza – jak spostrzec objawy?

demencja starcza

Demencja starcza dotyka coraz większą grupę starszych osób. Pierwsze objawy demencji łatwo przeoczyć. Jak dokładnie przebiega ta choroba i od czego się zaczyna?

Demencja starcza – czym się charakteryzuje?

Szacuje się, że na otępienie starcze cierpi w Polsce około 400 tysięcy osób. Na świecie liczby te sięgają około 50 milionów ludzi. Demencji starczej towarzyszy obniżenie funkcji poznawczych tj. pamięci, myślenia oraz koncentracji. Chory ma problemy z wysławianiem się, koordynacją ruchową, do tego dochodzi także pogorszenie apetytu. W końcowym etapie choroby, starsza osoba traci samodzielność.

Przyczyny demencji starczej

Demencja nie dotyka każdego seniora, jak jeszcze nie tak dawno uważano. Nie jest więc wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu, lecz wywołuje ją szereg czynników biologicznych i genetycznych. Za rozwój demencji starczej odpowiadają w głównej mierze choroby neurodegeneracyjne mózgu i układu nerwowego. Mowa tutaj głównie o chorobie Alzheimera oraz chorobie Parkinsona. Za zaburzenia pamięci i koncentracji odpowiadają także często zaburzenia naczyniowe, powstałe na skutek nadużywania alkoholu lub urazów.

Demencja starcza – objawy początku choroby

By leczenie demencji było jak najbardziej skuteczne, warto zwrócić uwagę już na pierwsze objawy choroby u bliskim nam osób. Lekkie otępienie nadchodzi praktycznie niezauważone, a chory rzadko trafia na tym etapie pod opiekę lekarza. Do lekkich objawów demencji starczej należą zaburzenia pamięci, które nasilają się w trakcie postępu choroby. Zdarzają się zaburzenia orientacji czasu i przestrzeni, chory może rezygnować z dotychczasowych aktywności.

Dalsze objawy demencji starczej

Przy demencji trzeba zdać sobie sprawę, że jej objawy nie ustąpią z czasem, wręcz przeciwnie. Dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych. Coraz częściej można zauważyć objawy choroby Alzheimera – chory ma coraz większe luki w pamięci i problemy ze skupieniem się na czynnościach. Wymaga coraz większej uwagi opiekuna. W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi do tego także brak rozpoznawania bliskich i dolegliwości psychiczne, jak paranoja czy nocne krzyki.

Leczenie demencji starczej

Kolejne etapy demencji starczej następują po sobie z różną szybkością. Każdy chory doświadczy objawów demencji o indywidualnym natężeniu. Wcześnie rozpoznana demencja starcza może być opanowana, o ile pamiętamy o konsultacji z lekarzem. Nad otępieniem starczym zapanujesz za pomocą odpowiednio dobranych leków, suplementów oraz aktywności umysłowej i fizycznej.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *