Zdrowie

Rwa kulszowa – objawy i leczenie

Boł pleców czyli tzw. rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest dość powszechnym zjawiskiem i nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Potocznie nazywana jest atakiem korzonków nerwowych. Są to objawy związane z uciskiem nerwu kulszowego. Podczas ataku ból jest nagły, niespodziewany i bardzo dokuczliwy w okolicy lędźwiowej z drętwieniem poszczególnych odcinków kręgosłupa. Zazwyczaj jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi. Często rwa kulszowa pojawia się też u kobiet w czasie ciąży. Najczęściej około 16 tygodnia i może trwać nawet do samego porodu a niektóre kobiety jeszcze po porodzie skarżą się na ból i muszą skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Rwa kulszowa – objawy

Rwa kulszowa objawia się przeszywającym bólem pleców podczas schylania się, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub przy wstawaniu. Ból zazwyczaj jest ostry, kłujący, rwący, który promieniuje na lędźwie, uda lub też stopę. Bywa tak, że ból potęguje się przy najmniejszym nawet ruchu i nie pozwala nawet wstać z łóżka. Podczas ataku chory może mieć problemy z czuciem oraz drętwienie kończyn. Pojawia się wrażenie mrowienia. Mogą wystąpić problemy z wypróżnianiem a nawet niedowład mięśniowy.

Rwa kulszowa nasila się podczas kichania, kaszlu a nawet śmiania się. Ból podczas ataku można złagodzić termoforem lub poduszką elektryczną.

Rwa kulszowa – leczenie

Leczenie rwy kulszowej jest długotrwałe i kosztowne dlatego lepiej działać zawczasu i zapobiegać problemom. Przede wszystkim podczas codziennych czynności musimy pamiętać o równomiernym rozkładaniu obciążenia na oba pośladki i plecy. Jeśli mamy taką możliwość to przesuwajmy ciężkie przedmioty a nie przenośmy. Ważny jest również sen a zwłaszcza materac, na którym śpimy. Materac powinien być twardy, poduszka mała a pozycja podczas snu wyprostowana. Odpoczynek powinien być na brzuchu a siedząc przy komputerze musimy pamiętać aby się nie garbić. Ciężką torebkę zamień na plecak a ciężkie zakupy przełóż do dwóch toreb tak aby ich waga była podobna. Jeśli dużo podróżujesz samochodem pamiętaj aby siadać tak by uda w całości dotykały siedzenia.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *