Zdrowie

Jak dbać o stopę po operacji haluksa?

Operacja haluksów

Haluks to nic innego jak deformacja dużego palca stóp. Zwany także paluchem koślawym, jest schorzeniem nabytym. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają efektywnie opóźniać rozwój haluksów lub nawet całkowicie zapobiec ich występowaniu. Jeżeli jednak dojdzie do powstania tego typu deformacji stopy, konieczne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego w ramach leczenia doraźnego. Operacja to jednak nie koniec procesu leczenia.

Dlaczego kobiety są szczególnie narażone na występowanie haluksów?

Wynika to z nadmiernego przeciążenia stopy w jej przedniej części podczas noszenia butów na wysokim obcasie. Wąski czubek tego typu obuwia sprawia, że łuk poprzeczny stopy oraz paluch doświadczają o wiele większego nacisku. Długotrwałe noszenie butów na obcasie może więc przyczynić się do rozwoju płaskostopia poprzecznego. Zdeformowana stopa nie jest równie wytrzymała – mięśnie zaczynają zanikać. Paluch z haluksem nie jest w stanie funkcjonować jako efektywny punkt podparcia podczas chodzenia. Oczywiście samo noszenie wysokich obcasów nie gwarantuje, że dojdzie do zdeformowania stopy. Zazwyczaj musi jednocześnie wystąpić co najmniej kilka przyczyn. Najczęściej jest to otyłość, zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, choroby reumatyczne lub wrodzone wady stóp.

Typowe objawy towarzyszące haluksom

Przede wszystkim występują rozmaite dolegliwości bólowe stopy ze zdeformowanym palcem. Właśnie dokuczliwy i długotrwały ból jest głównym powodem, dla którego osoby z haluksami decydują się skorzystać z pomocy lekarskiej. Odciski i zaczerwienienia pojawiają się w okolicy dużego palca stopy. Towarzyszą im bolesne zgrubienia naskórka i obrzęki stawu w tych samych miejscach. Ból może mieć charakter zarówno krótkotrwały, jak i chroniczny. Szczególnie dociekliwy jest tak zwany ból spoczynkowy ujawniający się w dowolnej porze dnia. Utrudnia on przespanie pełnej nocy bez korzystania ze środków przeciwbólowych.

Efektywne metody leczenia haluksów

Wyróżniamy leczenie zachowawcze oraz doraźne. To pierwsze sprowadza się do redukowania bolesnych objawów towarzyszących haluksowi. Mogą to być żelowe osłony, silikonowe wkładki lub specjalny aparat korekcyjny. Najlepiej sprawdzają się te środki, które nie tylko ograniczają ból, ale także hamują dalszą deformację stopy. Jeżeli stosowane leki nie pomagają na dolegliwości bólowe to jedynym rozwiązaniem pozostaje zabieg chirurgiczny. Metoda Chevrona, zwana także osteotomią Chevrona, polega na nacięciu głowy kości w miejscu, w którym kości śródstopia łączą się z głową dużego palca. Następnie nacięta głowa zostaje przesunięta. W przypadku metody Scarf nacięcie wykonywane jest w kształt litery Z w przeciwieństwie do litery V używanej w ramach metody Chevrona. Nie jest to jedyna różnica. Po przesunięciu naciętego fragmentu stopy zostaje on zespolony przy użyciu śrub.

Jak prawidłowo pielęgnować stopę po operacji haluksa?

Wszystko zależy od tego, jakiej metody użył lekarz do usunięcia haluksa. Bardziej nowoczesne techniki znacząco zredukują czas, który musi upłynąć, zanim możliwe będzie rozpoczęcie chodzenia. W skrajnych przypadkach wystarczą 3 dni rekonwalescencji. Przeważnie jednak przyjdzie nam poczekać od 6 do 8 tygodni. Przez ten czas wskazane jest używanie kuli ortopedycznych do przemieszczania się. Oprócz tego warto nosić specjalny but ortopedyczny. Wszystko to ma na celu zminimalizowanie obciążeń operowanej stopy.

Prawidłowe postępowanie rehabilitacyjne może znacząco ograniczyć szansę wystąpienia powikłań. Po operacji stopy może wystąpić bolesny obrzęk. Wtedy niezbędna będzie wizyta u lekarza, który przepisze nam silne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oprócz tego warto stosować zimne okłady. Obrzęk stopy z czasem przeminie. Należy jednak unikać nadmiernego obciążania stopy. Dopiero po ustąpieniu bolesnego obrzęku należy przejść do ćwiczeń rehabilitacyjnych, mających na celu przywrócenie naszej stopy do pełnej sprawności. 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *