Zdrowie

Kiedy można chodzić po operacji haluksa?

Chodzenie po operacji haluksa

Haluksem określa się chorobę zwyrodnieniową, która charakteryzuje się tym, że stopa zostaje zniekształcona. Problem ten dotyczy wyłącznie kobiet. W niektórych przypadkach haluksy są w takim stadium zaawansowania, że niezbędna jest ich operacja, ponieważ stwarzają one duży ból podczas chodzenia. 

Jakie są przyczyny powstawania haluksów?

Przyczyn powstawania haluksów jest wiele. Jednakże do najczęściej spotykanych powodów ich powstawania przyczynia się za małe, bądź zbyt wąskie obuwie. Kobiety noszące przez większość swojego życia buty na obcasie, które charakteryzują się tak zwanymi “zwężonymi noskami” często skarżą się na tą dolegliwość. Kolejną przyczyną jest napięcie ścięgna Achillesa. Może ono wynikać z zaburzenia napięcia mięśniowego, które powstało kiedyś w trakcie rozwoju, bądź jest wynikiem wady wrodzonej. Następnymi powodami powstawania haluksów są czynniki genetyczne, jak również nieprawidłowa budowa pierwszej kości śródstopia.

Jakie są objawy haluksów?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż haluksy są bolesnym i niekomfortowym zjawiskiem. Dlatego im szybciej zostanie podjęta odpowiednia reakcja to będą większe szanse na skorygowanie nieprawidłowości. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, gdy pojawi się wybrzuszenie w okolicy dużego palca, bowiem jest to pierwszy z symptomów. Kolejnym objawem, który powinien zwrócić nasz niepokój jest podwinięcie palucha pod palce, pojawiające się bóle w okolicach kości śródstopia, występowanie bolesnych odcisków, jak również problemy z chodzeniem. 

Jak pozbyć się haluksów?

Haluksów można próbować pozbyć się wiele sposób w zależności od stopnia ich zaawansowania. Można na przykład spróbować zastosować separatory między palcowe, specjalistyczne plastry, a także ortezy korekcyjne. Aczkolwiek sposoby te mogą się sprawdzić w początkowej fazie choroby. W przypadkach poważniejszych potrzebne będzie zoperowanie haluksów, aby móc normalnie funkcjonować. 

Na czym polega operacja haluksów?

Jeżeli chodzi o kwestię zoperowania haluksów to polega to na tym, że zostaje ściśnięty fragment kości, który został nieprawidłowo ułożony. Oprócz tego zostaje skorygowany staw palca. W tym celu kość śródstopia musi zostać nacięta, aby złączyć przy pomocy tytanowych śrubek. Wiele osób zapewne zastanawia się czy zabieg jest bolesny. Otóż, nie. Zabieg jest w pełni bezbolesny i trwa około dwóch godzin. 

Jak wygląda sytuacja po zakończonej operacji?

Po operacji haluksa należy pamiętać o 6 tygodniach rekonwalescencji, ponieważ tyle trwa dochodzenie do pełnej sprawności. W okresie tym zaleca się, aby pacjent poruszał się o kulach i nie nadwyrężał stopy podczas chodzenia. 

Dolegliwości bólowe po operacji haluksów występują często, aczkolwiek ból jest pojęciem subiektywnym. Jedna osoba będzie odczuwała go bardziej, druga mniej. Rehabilitacja po operacji haluksów jest obowiązkowa i obejmuje przede wszystkim podnoszenie różnych przedmiotów palcami, ćwiczenia na bieżni, jak również zwijanie ręcznika za pomocą palców u stóp. Jeżeli chodzi o powikłania pooperacyjne – dotyczą one zaledwie 10 procent pacjentów i mogą objawiać się między innymi nieprawidłowym gojeniem się rany. 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *