Zdrowie

Jak wyleczyć próchnicę i co powinniśmy o miej wiedzieć?

próchnica

Próchnica jest chorobą, która dotyka bardzo duży procent zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Leczenie w początkowej fazie jej rozwoju pozwala na uniknięcie wielu niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. Z tego względu niezwykle ważna jest profilaktyka oraz odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej i prawidłową dietę. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów próchnicy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nieleczona próchnica może prowadzić bowiem nie tylko do utraty zębów, ale także do poważnych powikłań obejmujących działanie innych narządów takich jak nerki, serce, czy nawet mózg.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica powodowana jest przez działanie bakterii, które rozkładają cukry i produkują kwasy organiczne stanowiące dla nich środowisko idealne do namnażania. W kolejnym etapie dochodzi do demineralizacji tkanek twardych zęba i zmian próchniczych. Zmiany te z czasem pogłębiają się, ciemnieją i tworzą ubytki.

„Ryzyko pogłębienia tego stanu rośnie przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej i niewłaściwej diecie. Warto pamiętać, że bakterie metabolizują węglowodany. Ich nadmierna ilość w codziennym jadłospisie znacząco zwiększa ryzyko rozwoju choroby. Już na tym etapie ważne jest szybkie wdrożenie leczenia. „ – Radzi ekspert stomatolog z https://premium-clinic.pl.

Pozostawienie zębów w takim stanie może pogłębić stan chorobowy i doprowadzić do zakażenia tkanek miękkich. To z kolei faza poprzedzająca zapalenie miazgi i utratę zęba. Co ważne stan zapalny w tym miejscu może rozprzestrzenić się w całym organizmie i prowadzić do wielu poważnych schorzeń.

Leczenie próchnicy

Wdrożenie odpowiedniej metody leczenia zależy przede wszystkim od stanu zaawansowania choroby. W początkowym stadium rozwoju możliwe jest usunięcie pojawiających się na zębie zmian w postaci ciemniejszych plam i zastosowanie tak zwanej remineralizacji. Po oczyszczeniu obszaru zęba objętego zmianą chorobową nakładany jest specjalny żel lub lakier będący związkiem fluoru.

Substancja ta ma zapewnić zębom odpowiednie warunki do odbudowy. W przypadku, gdy zmiany są bardziej zaawansowane i odbudowa przy pomocy żelu nie odniesie skutku, lekarz usunie chorą tkankę przy pomocy borowania. Stomatolog w pierwszej kolejności oczyszcza ząb, a następnie używając plomby, uzupełnia ubytek. Materiałami najczęściej stosowanymi do uzupełniania ubytków są amalgamat oraz kompozyty utwardzane światłem.

W przypadku próchnicy zaawansowanej, w wyniku której doszło do zapalenia miazgi, stosuje się leczenie kanałowe. Podczas tej procedury usuwa się chorą miazgę z kanałów zębowych. Zabieg jest bolesny, wymaga więc zastosowania dość silnego znieczulenia. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego konieczna może okazać się dewitalizacja zęba, czyli jego zatrucie.

Oczyszczone w ten sposób kanały korzeniowe są szczelnie wypełniane, a sam ubytek poddawany jest standardowemu leczeniu przy pomocy plomby. Może się również zdarzyć sytuacja, w której uratowanie zęba jest niemożliwe. Jedynym sposobem pozbycia się problemu jest wówczas ekstrakcja zęba, czyli jego wyrwanie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *