Sport

Jakie narty kupić, by nie żałować?

narty w górach

Już niedługo przyjdzie czas na białe szaleństwo! Pora zacząć się do niego przygotowywać. Przed wyjazdem na stok warto sprawdzić swój sprzęt, by w razie potrzeby go wymienić lub wyposażyć się w nowy, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z narciarstwem. Zwykle nart nie zmienia się co sezon, dlatego warto się do tych zakupów dobrze przygotować. Jak wybrać narty i czym kierować się przy zakupie? Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek.

Jakie narty kupić?

Kluczowe przy dopasowaniu odpowiedniego modelu nart jest ocenienie swoich umiejętności. Oczywistą kwestią jest to, że inny typ nart wybierze doświadczony, jeżdżący od lat narciarz, a inny nastolatek, który poszukuje dopiero swojej sportowej pasji. Jak dobrać narty? Przede wszystkim dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb, zgodnie z własną wagą i wzrostem.

Ogólna zasada mówi, że panowie powinni wybierać narty o długości oscylującej między ich podbródkiem a czołem. Z kolei u kobiet narty powinny być nieco niższe i mieścić się między wysokością klatki piersiowej a nosem. Warto zastanowić się również nad swoimi planami – czy chcemy kilka razy w roku rekreacyjnie korzystać ze sprzętu, czy może mamy ambicje na doskonalenie swoich umiejętności? To także istotne kwestie podczas wyboru idealnego modelu.

Wielu narciarzy jeździ na nartach niedopasowanych do swoich wymagań, zbyt zaawansowanych. Tymczasem lepiej postawić na te, które odpowiadają nam na dany moment – jazda na „zbyt ambitnych” nartach może niestety przyczynić się do pojawiania się złych nawyków.

Jak wybrać narty? Podstawowe rodzaje nart

Wybór jest naprawdę szeroki, więc przed zakupem warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferują nam producenci. W sklepach można spotkać głównie narty carvingowe, czyli taliowane. Oznacza to, że narty są węższe na środku, a szersze na końcach, co sprawia, że znacznie łatwiej na nich skręcać.

Stopień taliowania może być różny – zależy od niego promień skrętu narty. Dla początkujących narciarzy dobrym wyborem będzie easycraver – lekkie, łatwe w prowadzeniu narty, które płynnie wykonują skręty.

Kolejnym rodzajem są narty allround, najczęściej wybierany rodzaj dwóch desek. Są stworzone do rekreacyjnej jazdy dla już nieco bardziej zaawansowanego narciarza. To zwrotny model do jazdy ze średnią prędkością, z powodzeniem można na nich jeździć po przygotowanym stoku i cieszyć się zimową aurą.

Jakie narty kupić dla wymagających narciarzy?

Oczekujesz czegoś więcej niż sprzętu klasycznego szusowania po stoku? Na rynku znajdziesz modele przystosowane także do szybkiej, dynamicznej jazdy czy zjazdu poza trasami.

Dla bardziej wymagających narciarzy sprawdzi się na przykład typ all mountain, który charakteryzuje się średnią szerokością (>75mm), dzięki której z powodzeniem można z nich korzystać w głębokim śniegu. Ten model o dużej wyporności jest za to stosunkowo wolny na stoku. Z kolei dla spragnionych szybkiej jazdy dobre będą narty race. Te przygotowane na strome trasy narty wymagają sporego zaawansowania i więcej siły niż poprzednicy.

A jakie narty kupić, gdy chcemy jeździć w puchu? Do takiego surfowania w śniegu idealne są narty freeride, które nie pozwalają się zapadać. Narty skitourowe z kolei sprawdzą się do turystyki narciarskiej na terenach bez wyciągów. Dzięki specjalnym taśmom i wiązaniom z ruchomą piętą, z łatwością można w nich pokonać wzniesienia.

Jak dobrać narty – wskazówki praktyczne

Narty warto dopasować do swoich potrzeb i miejsc, w których chcemy ich używać. Jak prawidłowo wybrać ich parametry? Zacznijmy od długości. Im dłuższa narta, tym lepsza stabilizacja i przyczepność do toru jazdy. Dłuższe narty są więc wskazane dla entuzjastów komfortowej jazdy, a te krótsze – dla fanów prędkości. Długość nart powinna być dopasowana do naszego wzrostu, ale i umiejętności.

Jeśli chodzi o szerokość, to właśnie od niej zależy zwrotność sprzętu. Wąskie narty szybciej i łatwiej skręcają na trasie, jednak poza nią niezbędne będą te szersze i bardziej wyporne.

Kolejny istotny aspekt to materiał, z którego wykonano narty. Dobrze, jeśli to surowce tłumiące drgania – wówczas komfort jazdy znacznie wzrasta. Dobór odpowiednich nart nie jest trudny, ale uzależniony od wielu czynników. Jednak gdy już znajdziemy odpowiedni model, na pewno ogarnie nas białe szaleństwo – i na dodatek bardzo komfortowe!

Sprawdź najlepszy sprzęt narciarski!

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *