LifestyleSport

Samodzielna naprawa roweru – co może się przydać?

narzędzia do roweru

Jazda na rowerze może być jedną z najprzyjemniejszych i najczęściej wybieranych form rekreacji. Wiosna to doskonała okazja, by odkurzyć stojący w piwnicy jednoślad i przejechać się po okolicy, nawet na krótkim dystansie. Często jednak wyjmując rower po dłuższym postoju przekonujemy się, że parę rzeczy wymaga naprawy. Co można zrobić samemu, a jakie usterki warto powierzyć w ręce serwisu? Jakie akcesoria przydadzą Ci się podczas domowego serwisowania roweru przed wiosną i po sezonie?

Czyszczenie roweru na wiosnę

Jeśli nie zadbałeś o rower jesienią, czeka Cię sporo roboty. Zabłocona rama, zakurzony łańcuch czy brud oblepiający hamulce nie ułatwią jazdy na rowerze i warto zająć się nimi zanim wybierzesz się na pierwszą przejażdżkę. Spośród dostępnych na rynku środków czyszczących z pewnością przyda Ci się dobry zestaw do czyszczenia poszczególnych części roweru. Im droższy, bardziej rozbudowany model, tym więcej przy nim roboty. W sklepach znajdziesz m.in. środki do czyszczenia łańcuchów, specjalne szczotki i gąbki do czyszczenia części rowerowych, jednorazowe ściereczki do czyszczenia roweru w trasie czy sprytne aerozole pozwalające dotrzeć ze środkiem czyszczącym i powietrzem pod ciśnieniem do najtrudniej dostępnych miejsc. Jeśli czyścisz rower w domu i chcesz skorzystać ze standardowego roztworu wody z płynem, pamiętaj że rower trzeba po takim zabiegu porządnie wysuszyć – nie zostawiaj go do samodzielnego wyschnięcia, bo narazisz się na widok rdzy w dość krótkim czasie.

naprawianie roweru.jpg

Przygotowując rower do sezonu pamiętaj też o smarowaniach i uzupełnianiu płynów. Dobry smar do łańcucha, odpowiedni olej do hamulców tarczowych czy płyn do amortyzatorów będą tak samo ważne, jak regularna wymiana oleju w samochodzie. Brak płynów zwiększy tarcie, tarcie uszkodzi części pracujące w rowerze, a naprawa uszkodzeń może skończyć się koniecznością wymiany amortyzatorów, hamulców czy całego widelca. Zdecydowanie taniej jest zadbać o nie na bieżąco.

Sposób na przebitą oponę

Jadąc w dłuższą trasę nigdy nie wiesz, co możesz napotkać po drodze. Przebite koło w rowerze to wbrew pozorom nie tak częsta sytuacja, ale jeśli jeździsz dużo, na pewno przytrafi się nawet kilka razy w ciągu sezonu. Z odrobiną wprawy i odpowiednim sprzętem pod ręką poradzisz sobie z dziurą bezpośrednio na trasie. Wystarczy łatka do dętki lub zestaw naprawczy, jeśli jeździsz na kołach bezdętkowych.

naprawa koła roweru.jpg

Znalezienie dziury w dętce wcale nie będzie proste. Jeśli robisz to na trasie, najłatwiej będzie zwyczajnie wymienić dętkę i zająć się nią w domu, chyba że widzisz wyraźną dziurę wymagającą zalepienia. Pamiętaj, że do wymiany koła czy jakichkolwiek prac przy dętce przydadzą się narzędzia do demontażu i montaż śrub trzymających koło. Wszystkie znajdziesz w sklepie Bikester.pl.

Jakie narzędzia przydadzą się do naprawy roweru?

Decydujesz się na wymianę jakiegoś elementu w rowerze samodzielnie? Nie potrzebujesz do tego specjalnego stojaka serwisowego (choć przy poważniejszych pracach może okazać się niezastąpiony), ale pamiętaj że bez odpowiednich śrubokrętów, kluczy i przyborów do centrowania kół może być trudno.

naprawa roweru.jpg

W zestawie domowego majsterkowicza powinny znaleźć się przede wszystkim klucze niezbędne do pracy z kasetą, siodełkiem i kołami. Dobrym wyborem będą pełne zestawy narzędzi rowerowych, z którymi nie zabraknie Ci niczego w trakcie rozkręcania roweru w garażu. W pakiecie nie może zabraknąć też klucza uniwersalnego, francuskiego, małego młotka, a także specjalnych przyborów do wyciągania i wciskania lub wbijania części. Lepiej zrobić to delikatnie, niż uszkodzić coś w międzyczasie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *