SportZdrowie

Najczęstsze urazy kolana wśród narciarzy

urazy na nartach

Uprawianie sportów zimowych, a szczególnie narciarstwa, jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. W Polsce jedna trzecia populacji potrafi jeździć na nartach a 4 mln naszych rodaków deklaruje uprawianie tego rodzaju aktywności fizycznej. Narciarstwo jest sportem wymagającym odpowiedniego przygotowania, dobrej sprawności fizycznej i odpowiednich umiejętności. Chęć pokazania się na stoku nie zawsze idzie w parze z umiejętnościami. Uprawianie narciarstwa wiąże się szybkim przemieszczaniem, ostrym skręcaniem i znacznymi opóźnieniami w trakcie hamowania. Wszystko to powoduje znaczne przeciążenia organizmu. Większość obciążeń jest przenoszona przez nogi, a szczególnie mocno pracuje największy staw człowieka, jakim jest kolano. Najbardziej wymagającą w stosunku do stawu kolanowego dyscypliną sportu jest narciarstwo alpejskie. Należy podkreślić, że odpowiednie przygotowanie do sezonu zmniejsza ryzyko kontuzji.

Podstawowe funkcje stawu kolanowego

Staw kolanowy odpowiada za ruch, stabilizuje naszą postawę i utrzymuje ciężar całego ciała. Jest to staw zawiasowo-obrotowy. Łączy długie kości udowe i piszczelowe, a więc powstaje dźwignia, która w połączeniu z długością nart generuje siły o około 15 krotnym przełożeniu. Uszkodzeniu może ulec kostka, ale staw skokowy jest chroniony przez specjalistyczne buty narciarskie, więc siły skręcające kumulują się w niczym nie chronionym stawie kolanowym. Z racji swoich funkcji budowa tego największego stawu jest skomplikowana. Kości, chrząstki, łąkotki, torebki stawowe, więzadła i mięśnie tworzą sprawnie wykonujący swoje funkcje mechanizm. Zbyt duże siły zewnętrzne mogą ten sprawnie działający układ zepsuć. Zależnie od wielkości działających obciążeń i kondycji stawu kolanowego dochodzi do mniejszej lub większej jego destrukcji.

Jakie są najczęstsze urazy kolana wśród narciarzy?

Brak odpowiedniego wytrenowania, nadwaga i nadmierna brawura są najczęstszymi przyczynami urazów stawu kolanowego miłośników białego szaleństwa. Najczęściej na stoku dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. To około 80% kontuzji. Częstym urazem są naciągnięcia i naderwania więzadła pobocznego stanowiące około 15% kontuzji. Naderwania łąkotek, mięśni i innych więzadeł to około 5% urazów kolana specyficznych dla narciarzy alpejskich. Dorośli najczęściej doznają urazów skrętnych. Kontuzje u dzieci to często złamania w okolicy w okolicy połączeń pomiędzy więzadłem a kością. Są to tzw. złamania awulsyjne polegające na oderwaniu się fragmentu kostnego z przyczepem więzadła lub ścięgna. Przy odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym wielu urazów można by uniknąć.

Diagnostyka i leczenie urazów kolana

Podstawą diagnostyki jest zdjęcie RTG. i rezonans magnetyczny, który pozwala określić ewentualne urazy towarzyszące. Leczenie i rehabilitacja są procesem rozłożonym w czasie. Najczęściej operacja rekonstrukcji więzadła odbywa się 6-8 tygodni po urazie. Zalecanym rozwiązaniem jest zabieg artroskopowy wykonywany poprzez dwa niewielkie otwory, bez rozcinania powłok skórnych. Operacje artroskopowe wykonują szpitale ortopedyczne, leczące sportowców jak na przykład klinika Carolina Medical Center w Warszawie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *