Zdrowie

Krzesło toaletowe dla niepełnosprawnego – kiedy kupić i jakie wybrać?


Krzesło toaletowe znacznie ułatwia osobom niepełnosprawnych załatwianie czynności fizjologicznych. Sprzęt powinien być nie tylko funkcjonalny i wygodny, ale w pełni bezpieczny. Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesło sanitarne?

Krzesło toaletowe – komu warto je polecić?

Osoba niepełnosprawna na co dzień musi stawiać czoła wielu barierom i ograniczeniom. Jednym z problemów, o którym mówi się dość rzadko, jest załatwianie potrzeb fizjologicznych. Tak, wydawałoby się, prozaiczna czynność, pacjentom zmagającym się z chorobą może przysparzać znacznych trudności. Aby ułatwić bliskiemu korzystanie z toalety, warto zaopatrzyć się w specjalne krzesło sanitarne.

Krzesło toaletowe sprawdzi się nie tylko w przypadku osób niepełnosprawnych. Z pewnością okaże się nieocenioną pomocą dla seniorów, pacjentów po poważnych operacjach lub urazach ograniczających zakres ruchów oraz dla wszystkich tych, którzy z jakichś względów mają problem ze wstawaniem i siadaniem.

Szukasz wysokiej jakości krzesła toaletowego? A może potrzebujesz innego sprzętu rehabilitacyjnego? Sprawdź na https://esklep.brandvital.eu/

Rodzaje krzeseł toaletowych

Krzesło toaletowe zbudowane jest z ramy, pojemnika na nieczystości oraz deski sanitarnej i klapy. Zależnie od potrzeb czy możliwości finansowych możemy wybierać spośród modeli o różnym zakresie akcesoriów dodatkowych.

Do dyspozycji mamy m.in. krzesła sanitarne z wydłużoną ramą tworzącą oparcie, z zagłówkami i nakładkami na siedzisko zwiększającymi wygodę bądź podstawkami pod stopy. Dostępne są również krzesła sanitarne elektryczne, w których przy pomocy pilota możemy swobodnie ustawiać wysokość siedziska czy kąt odchyłu oparcia.

krzesłowiec

Krzesła wc wykonane są zazwyczaj z materiałów odpornych na rdzewienie, np. aluminium. Są łatwe w montażu, a dzięki zróżnicowanym rozmiarom można dopasować je nawet do niewielkiej łazienki. Jeśli nasze pomieszczenie nie jest zbyt duże, dobrym pomysłem będzie zakup krzesła toaletowego składanego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesło toaletowe?

Dla osoby chorej, ograniczonej ruchowo kwestią najważniejszą jest bezpieczeństwo użytkowania. Wybierając krzesło sedesowe, upewnijmy się, że urządzenie posiada niezbędne certyfikaty i atesty niezbędne dla sprzętu medycznego. Pamiętajmy, że zarówno podczas siadania, jak i wstawania, pacjent opiera się o nie całym ciężarem ciała, dlatego żaden element konstrukcji nie może zawieźć. Krzesło musi być w pełni stabilne. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na szerokość rozstawienia nóg. Jeśli będzie ono zbyt wąskie, krzesło może się chwiać, co grozi upadkiem.

Upewnijmy się, jakie są możliwości regulacji krzesła. Cenna jest zwłaszcza opcja zmiany wysokości siedziska, dzięki której bez trudu dostosujemy sprzęt do wzrostu użytkownika. Pamiętajmy także, by uwzględnić maksymalne obciążenie. Niedostosowanie tego parametru do wagi naszego bliskiego, również stwarza poważne zagrożenie.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu, który pozwala na zdemontowanie wiaderka toaletowego. Dzięki temu stelaż można ustawić nad tradycyjnym sedesem. Krzesło staje się wówczas wygodnym podparciem. Możliwość odłączenia miski znacznie ułatwia także utrzymanie jej w czystości.

Pamiętajmy, że dobre krzesło toaletowe powinno być dodatkowo wygodne i… ładne. Wybierzmy taki sprzęt, który wizualnie będzie komponował się z wystrojem łazienki.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *