Zdrowie

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?

rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny jest zaawansowaną techniką diagnostyki obrazowej, która jest z powodzeniem wykorzystywana w medycynie. Badanie pozwala w bardzo dokładny i precyzyjny sposób ocenić stan narządów wewnętrznych oraz innych struktur organizmu, jak kości, serce czy szkielet. Rezonans jest bardzo czuły, dokładny i szybki, a dodatkowo wszechstronny, dzięki temu mogą wykorzystywać go specjaliści z różnych dziedzin. która jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Osoba poddana badaniu nie odczuwa bólu, a po zabiegu nie pojawiają się jakiekolwiek skutki uboczne.

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?

Wielu pacjentów ma obawę przed wykonaniem badania za pomocą rezonansu magnetycznego. Aparatura w przeciwieństwie to tomografii nie wykorzystuje promieniowania, które może nieść niepożądane skutki. 

Rezonans magnetyczny korzysta z magnetycznych właściwości wody, a ściślej mówiąc protonów, które są elementem budulcowym każdej komórki organizmu człowieka. Dzięki działaniu rezonansu, protony grupują się i oddają energię poprzez wysłanie fal magnetycznych. Te z kolei są odbierane przez czujniki urządzenia, a następnie przekształcane na precyzyjny obraz, który pozwala na tworzenie trójwymiarowych zdjęć badanego obszaru.

Najdokładniejsze wyniki dają nowoczesne aparatury, których poziom zaawansowania technicznego jest bardzo wysoki. Umawiając się na badanie warto wybierać specjalistyczne miejsca, które świadczą usługi na najwyższym poziomie. Jednym z takich gabinetów jest klinika REX MEDICA. Korzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, a także najwyższej klasy sprzętu, z pewnością pozwoli dokładnie przeprowadzenie diagnozy w komfortowych warunkach.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest metodą, które wykorzystuje działanie pola magnetycznego. Podczas wykonywania badania, pacjent nie może posiadać przy sobie metalowych i stalowych elementów. Dotyczy to także wszelkich metalicznych przedmiotów, które mogą być zlokalizowane wewnątrz organizmu. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania diagnostyki za pomocą rezonansu są:

  • protezy dentystyczne i aparaty ortodontyczne,
  • rozrusznik serca,
  • wstawki ślimakowe,
  • neurostymulatory w obrębie mózgu,
  • zastawki zlokalizowane w sercu,
  • opiłki metalu w ciele, na przykład gałce ocznej,
  • metaliczna zastawka w sercu.

Rezonans magnetyczny – z kontrastem czy bez?

Rezonans magnetyczny, mimo że jest bardzo dokładnym badaniem obrazowym, po podaniu kontrastu znacząco zwiększa wartość diagnostyczną oraz jakość otrzymanego obrazu.

Środek kontrastujący jest substancją, która jest podawana przed przeprowadzeniem badania doustnie lub dożylnie. Jego zastosowanie umożliwia precyzyjne kumulowanie go przez tkanki miękkie, co wzmacnia pole widzenia w poszczególnych obszarach. Podany kontrast jest środkiem gadolinowym, który jest bezpieczny i bardzo rzadko staje się przyczyną wystąpienia wstrząsów anafilaktycznych. Głównym przeciwskazaniem do jego podania jest ciąża, ale w sytuacjach zagrażających życiu, lekarz decyduje się na podanie substancji, aby szybko interweniować i rozpocząć leczenie.

Po podaniu kontrastu ważna jest obserwacja osoby badanej. W klinice REX MEDICA, pacjenci, którym został podany środek kontrastujący, zostają objęciu 30 minutową obserwacją, aby w razie wystąpienia nagłej nadwrażliwości organizmu na środek, można od razu interweniować.

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które pozwala postawić diagnozę specjalistom z wielu dziedzin medycyny. Dzięki aparaturze możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnych, trójwymiarowych obrazów. Dzięki możliwości zastosowania go wielonarządowo jest bardzo przydatny podczas wykrywania zmian i komórek nowotworowych, a także ewentualnych przerzutów. Bez rezonansu obecna medycyna z pewnością nie byłaby w stanie tak szybko i dokładnie diagnozować nie tylko osób z przewlekłymi dolegliwościami, ale przede wszystkim nagłych przypadków, które zagrażają życiu.

Więcej dowiesz się na https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *