Zdrowie

Artroskopia kolana – na czym polega? Kiedy jest zalecana?

operacja kolana

Przeciążenia i urazy stawu kolanowego są najczęstszą przyczyną bolesności kolana. Artroskopia jest metodą, która pozwala nie tylko na zdiagnozowanie do jakich dokładnie zmian doszło w stawie. Pozwala też na precyzyjne dokonanie korekcji i naprawy uszkodzonych struktur. Sprawdź, jakie są wskazania do artroskopii i jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu.

Artroskopia kolana – co to jest?

To minimalnie inwazyjna metoda diagnostyczno-lecznicza, która pozawala lekarzowi ocenić rozległość zmian wewnątrzstawowych i tych w okolicy zmienionego stawu. To także doskonała metoda lecznicza, która pozwala specjaliście na dokonanie naprawy bez dokonywania rozległego cięcia skóry i tkanki łącznej. Artroskopia kolana to inaczej wziernikowanie stawu kolanowego. 

Artroskopia stawu kolanowego – na czym polega?

Artroskopia kolana polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu kolanowego narzędzi chirurgicznych i kamery przez jedno lub dwucentymetrowe nacięcie. Dzięki temu, specjalista może dokładnie ocenić zmiany w stawie oraz zastosować korekcję chirurgiczną bez konieczności dokonywania rozległego nacięcia skóry i wszystkich tkanek otaczających staw. 

Chirurgia kolana, dzięki metodzie artroskopowej, wygląda obecnie zupełnie inaczej niż w przeszłości. Artroskopia stawu kolanowego jest metodą małoinwazyjną, w porównaniu do standardowej operacji stawu, dlatego specjaliści często ją stosują. Najczęściej wykonywane korekcje tą metodą dotyczą chrząstki stawowej, błony maziowej, więzadeł i łąkotki. 

Artroskopia stawu kolanowego – dla kogo jest polecana?

Dobór techniki leczenia zależy od stopnia rozległości zmian i oczekiwań Pacjenta, ale to chirurg musi dokonać kwalifikacji Chorego do tego typu zabiegu. Artroskopia kolana jest o wiele mniej inwazyjna niż standardowa operacja, która polega na otwarciu całego stawu i nacięciu tkanek na większej długości, dlatego jest polecana dla osób, które nie mają skomplikowanych zmian wewnątrzstawowych, są w dobrej kondycji i chcą jak najszybciej stanąć na nogach po zabiegu.

Metoda artroskopowa, mimo minimalnych nacięć, pozwala osiągnąć taki sam efekt, jak podczas operacji. Kamera, odpowiednie narzędzia chirurgiczne i precyzja specjalisty sprawiają, że Chory szybciej dochodzi do zdrowia po zabiegu. Okres rekonwalescencji jest krótszy, a odsetek powikłań w porównaniu ze standardową operacją stawu kolanowego jest też mniejszy.

To także doskonała metoda diagnostyczna, która pomaga chirurgom opracować najbardziej skuteczny i jednocześnie najbezpieczniejszy plan leczenia skomplikowanych zmian wewnątrzstawowych. 

Artroskopia kolana – wskazania:

  • niestabilność stawu kolanowego,
  • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu,
  • uszkodzenia chrząstek stawowych,
  • uszkodzenia łąkotek,
  • torbiele okołostawowe, 
  • reumatoidalne zapalenie stawu,
  • obecność ciał obcych w stawie,
  • złamania śródstawowe,
  • zmiany nowotworowe w obrębie stawu.

Artroskopię kolana wykonuje się po niedawno przebytym urazie kolana, którego następstwem jest bolesność poruszania się, ale nie tylko. Stosuje się ją także w przypadku przewlekłych chorób kolan, np. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawu kolanowego lub pogłębiających się zmian zwyrodnieniowych w stawie.

Artroskopia stawu kolanowego – rekonwalescencja i rehabilitacja:

Pacjent dochodzi do siebie znacznie szybciej, niż w porównaniu do zwykłej operacji stawu, dlatego okres rekonwalescencji jest możliwie jak najkrótszy i wynosi od 3 do 6 tygodni. Chory opuszcza szpital w ciągu 1-3 dni po zabiegu. U niektórych Pacjentów, u których leczenie obejmowało rekonstrukcję więzadeł krzyżowych lub naprawę chrząstki, ten okres może się odpowiednio wydłużyć . Specjalista poinformuje cię o wszystkim przed zabiegiem.

Po artroskopii kolana należy ściśle stosować się do zaleceń chirurga i fizjoterapeuty. Nie wolno forsować nogi, dlatego intensywny wysiłek nie jest wskazany, choć nie należy z niego całkowicie rezygnować. Przez pierwsze dni należy poruszać się za pomocą kul. Pacjent jest zabezpieczony przed bólem za pomocą leków przeciwbólowych. Specjalista może też zalecić ci przyjmować leki przeciwzakrzepowe przez kilka dni po zabiegu.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *