Treningi

Trening obwodowy – co to?

trening obwodowy

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z ćwiczeniami oczekuje szybkich rezultatów, które jednak przy złym konstruowaniu treningów niestety nie przychodzą. Właśnie dla takich osób (z odrobiną determinacji) idealny będzie trening obwodowy. Sama nazwa nic Ci nie mówi? Dowiedzmy się w takim razie, co to jest trening obwodowy.

Ogólne zasady treningu obwodowego

Przede wszystkim jest to aktywność, którą możemy wykonywać i na siłowni, i w domu. Trening obwodowy jest stosunkowo krótki, więc nawet zapracowane osoby mogą sobie na niego pozwolić – wystarczy około 30 minut. Na czym to polega? Otóż przez określony czas wykonuje się po sobie ustalone ćwiczenia. Co ważne – bez przerwy. Jednak każde ćwiczenie powinno oddziaływać na inne partie mięśni, dzięki czemu nie ulegają one przeciążeniu – na przykład po wykonaniu ćwiczeń wzmacniających nogi, pracujemy nad brzuchem, a nasze dolne kończyny odpoczywają. W takim treningu osiągniemy dość szybkie rezultaty, a rozwojowi ulegną wszystkie partie mięśniowe oraz oczywiście poprawi się nasza kondycja. Trening obwodowy jest bardzo intensywny, więc sprawdzi się równie dobrze przy spalaniu tkanki tłuszczowej.

Jak zacząć?

Na początku warto ustalić sobie kolejność ćwiczonych partii mięśniowych, czyli na przykład pierwsze ćwiczenie – brzuch, drugie – nogi, trzecie – ręce, … Następnie ustalamy odpowiednie ćwiczenia, które należy dobrać do poziomu naszego zaawansowania, jeśli okażą się za trudne lub za łatwe, zawsze możemy je zmienić lub zmodyfikować. Dalej należy ustalić ilość powtórzeń lub czas (tutaj przyda się stoper), w jakim wykonujemy daną aktywność jak najszybciej, najskuteczniej, w miarę naszych możliwości. A po wykonanej serii warto zrobić sobie kilkuminutową przerwę dla złapania oddechu.

Ćwiczenia obwodowe na siłowni

W tym przypadku warto skorzystać z pomocy bardziej zaawansowanej osoby, która z pewnością pomoże nam ustalić cały obwodowy plan treningowy. Opłaca się zaczerpnąć rady trenera personalnego lub po prostu bardziej doświadczonej koleżanki lub kolegi z siłowni.

Ćwiczenia obwodowe w domu

Tutaj przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę sprzęt, jakim dysponujemy oraz przestrzeń, w której będziemy ćwiczyć. Jeżeli nie posiadamy żadnego sprzętu warto zainwestować chociaż w najtańszą matę, dzięki czemu ćwiczenia na leżąco będą dużo wygodniejsze. Warto wtedy także zacząć od ćwiczeń, które potrafimy wykonywać, znamy lub znaleźć jakieś w internecie.

Ustalenie planu treningu obwodowego jest bardzo osobistą sprawą. Każdy będzie potrafił wykonywać inne ćwiczenia, w innym tempie. Warto natomiast raz na jakiś czas zwiększać intensywność treningu, dzięki czemu na pewno będziemy mogli się dalej rozwijać. Warto także dodać, że taki trening jest dobry i dla kobiet, i dla mężczyzn. Jednak pamiętajmy, że ćwiczenia zawsze będą się różnić.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *