Trening interwałowy – ćwiczenia i efekty
Trening interwałowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą w szybkim czasie schudnąć. Skuteczność takiego treningu jest nawet trzykrotnie większa niż treningu kardio. Ćwiczenia interwałowe dają bardzo fajne efekty, które pokazujemy w tekście poniżej.
Co to jest trening interwałowy?
Trening ten polega na zmianie intensywności ćwiczeń. Zazwyczaj krótkie ćwiczenia o szybkim tempie przeplatają się z ćwiczeniami o umiarkowanym wysiłku ale w dłuższym czasie. Pojedynczy trening trwa od 20 minut do 40 i zazwyczaj składa się z 4 faz: rozgrzewki, określonej liczby interwałów, rozciągania i schładzania. Trening powinien bazować na jeździe na rowerze, biegach, przysiadach, skakaniu na skakance, pompkach itp.
Jak ćwiczyć?
Zacznij od wyboru interesującego Cię ćwiczenia. jesli jesteś osoba początkującą wybierz bieganie lub jazdę na rowerze. Możesz wypróbować poniższy przykład:
- rozgrzewka przez 7 minut – trucht, pajacyki, krążenia ramion, podskoki, wymachy rąk
- Sprint na poziomie maksymalnej intensywności – powtarzamy 7 razy
- trucht na średnim poziomie intensywności – powtarzamy 7 razy
- lekki trucht w ramach schładzania
- rozciąganie
W miarę postępów podczas ćwiczeń można zwiększać liczbę interwałów, ale nie trening nie powinien przekraczać 40 minut.
Zasady ćwiczeń interwałowych
Interwały można wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu a przerwy między treningami powinny wynosić minimum 48 godzin. Część zasadnicza nie powinna trwać dłużej niż 25 minut. Treningu interwałowego nie należy łączyć z innymi np cardio. Należy pamiętać o rozgrzewce i końcowym etapie schładzania. Interwałów nie wolno ćwiczyć na czczo, minimum 1,5 godziny przed należy zjeść posiłek bogaty w białko. Nie należy stosować diety restrykcyjnej podczas treningów interwałowych.
Efekty interwałów
Trening interwałowy daje znakomite efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego iż trening ten polega na ćwiczeniach beztlenowych. Jest bardzo intensywny i w okresie po treningowym organizm potrzebuje dużo tlenu aby jak najszybciej dojść do równowagi.