Zdrowie

Aftowe zapalenie jamy ustnej – przyczyny, objawy leczenie

aftowe zapalenie jamy ustnej

Aftowe zapalenie jamy ustnej to nieprzyjemna dolegliwość pod postacią owrzodzeń lub nadżerek w jamie ustnej. Zmiany są niezwykle bolesne, niekiedy utrudniają mówienie i jedzenie. Istnieje kilka czynników sprzyjających powstawaniu aft. Dobrze znać skuteczne sposoby na afty w jamie ustnej.

Co to jest aftowe zapalenie jamy ustnej?

Aftowe zapalenie jamy ustnej to nieprzyjemne, uciążliwe ze względu na towarzyszącą bolesność zmiany w obrębie jamy ustnej. Pojawia się pod postacią owrzodzeń lub nadżerek pokrytych włóknikowym nalotem o barwie żółtej, białej lub szarawej, otoczonych obwódką zapalną.

Najczęściej afty występują na dziąśle, na języku i pod językiem, na śluzówce policzków (po ich wewnętrznej stronie), na podniebieniu miękkim, na wardze. Wystąpienie zmiany może być poprzedzone uczuciem pieczenia, swędzenia oraz bólu (nasilającego się podczas spożywania kwaśnych pokarmów) w miejscu przyszłej afty. Może dołączyć się powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Niekiedy afty znacznie utrudniają swobodne mówienie i jedzenie.

Aftowe zapalenie jamy ustnej dotyczy osób w każdej grupie wiekowej – może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Częściej z powodu aft cierpią kobiety. Zmiany zwykle występują pojedynczo, ale mogą też pojawić się w większych grupach. Przyjmują różną wielkość – od 1 mm do 2–3 cm. Jeśli zauważalne jest tworzenie się nowych zmian, jeszcze przed wyleczeniem wcześniejszych, stwierdza się nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej.

 Masz problem z aftami? Postaw na sprawdzone, specjalistyczne preparaty! Sprawdź na https://www.sunstargum.com/pl/

Jakie są przyczyny aft?

Mechanizm powstawania aft nie został do końca poznany. Wskazuje się istnienie kilku czynników wpływających na zwiększenie ryzyka powstawania aftowego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Są to:

  • zbyt niski poziom higieny jamy ustnej, sprzyjający gromadzeniu kamienia nazębnego oraz powstawaniu zmian na tle próchniczym;
  • niewłaściwe nawyki, np.: obgryzanie paznokci, zagryzanie długopisów, jedzenie brudnymi sztućcami;
  • urazy mechaniczne wewnątrz jamy ustnej najczęściej spowodowane zbyt energicznym szczotkowaniem zębów, gryzieniem warg, podrażnieniem błony śluzowej przez niedopasowaną protezę lub aparat ortodontyczny;
  • niezbilansowana dieta uboga w minerały i witaminy (zwłaszcza te z grupy B, żelaza czy kwasu foliowego);
  • zaburzenia hormonalne;
  • stres;
  • alergie pokarmowe oraz spożywanie dużej ilości produktów zawierających konserwanty i sztuczne barwniki;
  • predyspozycje genetyczne do rodzinnego występowania aft.

 

Jak długo goją się afty?

Afta na wardze, afta na języku - sunstargum.com.jpg

Zapalenie aftowe jest źródłem bardzo dokuczliwego bólu, często nieadekwatnie silnego w stosunku do wielkości samych zmian. Dyskomfort jednak ustępuje w miarę leczenia. Wielkość aft, ich ilość oraz umiejscowienie istotnie wpływa na czas trwania dolegliwości. Gojenie wykwitów małych trwa zwykle do kilku dni. Jeśli zmiany są duże, potrzeba nawet do 2–3 tygodni, by się ich pozbyć.

Czym leczyć afty?

Najlepszym sposobem na afty jest w pierwszej kolejności zaopatrzenie się w środek o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym. Będzie stanowić idealną barierę ochronną wykwitów przed działaniem czynników drażniących. Przyniesie ulgę w bólu. Ważne, by konsystencję i sposób aplikacji środka dopasować do wielkości i lokalizacji aft.

Zmiany niewielkich rozmiarów w miejscach łatwo dostępnych można smarować żelem. Na afty duże, położone w tylnej części jamy ustnej lepiej stosować preparat w sprayu. Ułatwi to jego aplikację i nie wywołuje odruchu wymiotnego. Płyn do płukania jamy ustnej będzie idealny do terapii zmian rozlanych i bardzo licznych.

Warto pamiętać o właściwie zbilansowanej diecie (zawierającej m.in.: jogurty oraz produkty bogate w witaminy z grupy B, kwas foliowy i żelazo). W trakcie leczenia aft odradza się spożywania pokarmów działających drażniąco (np.: cytrusów, czekolady, ostrych przypraw) oraz bardzo gorących posiłków i napojów.

Jeśli zmiany w postaci bolesnych aft pojawiają się częściej niż raz w roku, wskazana jest wizyta u lekarza, w celu wykonania diagnostyki różnicującej aftowe zapalenie jamy ustnej od chorób ogólnoustrojowych.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *