Zdrowie

Nietrzymanie moczu u mężczyzn. Przyczyny i leczenie

mężczyzna

Nietrzymanie moczu dotyka wielu dorosłych mężczyzn. I to nie tylko tych najstarszych, na ten problem cierpi także wielu młodszych panów. A jednak ten problem najczęściej kojarzy się z kobietami. I chociaż to właśnie one są najbardziej narażone na nietrzymanie moczu, panowie także muszą mieć się na baczności. Niekontrolowany wyciek moczu może bowiem sygnalizować problemy zdrowotne.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

U kobiet najczęściej przyczyną nietrzymania moczu jest ciąża i wynikające ze zmian hormonalnych osłabienie mięśni dna miednicy. Mężczyźni rzadziej cierpią na to schorzenie. Czasami jednak pojawiają się u nich problemy zdrowotne, które mogą wpłynąć na działanie układu moczowego. Nietrzymanie moczu może być objawem poważnej choroby.

Przede wszystkim może to być spowodowane uszkodzeniem lub zwężeniem cewki moczowej, na przykład wskutek infekcji dróg moczowych lub z powodu przerostu prostaty. Dlatego w przypadku rozpoczynających się problemów z oddawaniem moczu ważne jest sprawdzenie stanu prostaty. Czasami przyczyny należy doszukiwać się w zaburzeniach układu nerwowego lub urazu. Czasami jest to skutek uboczny zażywania niektórych leków. Na problem wpływa także nieuregulowany poziom cukru we krwi.

Badania przy diagnozie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest możliwe do wyleczenia. Od razu po zauważeniu pierwszych objawów warto zwrócić się do lekarza. Przeprowadzi on badanie fizykalne penisa, prostaty i układu nerwowego. Może także zlecić badania moczu, na przykład analizę ogólną i posiew. Dzięki temu będzie można wyeliminować lub nie infekcję dróg moczowych, wykryć krew czy cukier w moczu. Takie badania może zlecić ci internista. Może też wypisać ci skierowanie do urologa, do którego także warto się udać.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie testu urodynamicznego. Jest to test, podczas którego mierzy się przepływ i siłę strumienia podczas oddawania moczu. To niebolesne i nieinwazyjne badanie, które może określić, gdzie leży problem. Dzięki temu możliwe jest ocenienie funkcji pęcherza i zwieracza. To może pomóc w postawieniu diagnozy, a potem w rozpoczęciu leczenia.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Leczenie nietrzymania moczu jest zdeterminowane przez to, co leży u podstaw problemu i jaki jest stopień jego nasilenia. Łagodne zmiany prostaty można spróbować leczyć farmakologicznie i za pomocą suplementów diety. Jednak poważniejsze problemy neurologiczne i te spowodowane problemami z prostatą często należy leczyć poprzez zabieg operacyjny.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn w dużej mierze leczy się farmakologicznie. Proces ten można wspomóc, stosując domowe sposoby, na przykład ćwiczenia mięśni dna miednicy. Nie jest to zarezerwowane, wbrew pozorom, tylko dla kobiet. Leczenie nietrzymania moczu może się wiązać także z ograniczaniem stresu, więc konieczna może się okazać psychoterapia i nauka ćwiczeń relaksacyjnych.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *