Zdrowie

Korekcja przegrody nosa – kiedy jest wskazana?

korekcja nosa

Nos to narząd w obrębie twarzy, przez który pobieramy powietrze w procesie oddychania. Powietrze przechodzące przez nos zostaje wstępnie oczyszczone, ocieplone i nawilżone. W okolicy węchowej umiejscowione są liczne receptory, z których impulsy wędrują poprzez nerw węchowy do odpowiednich rejonów mózgu. Nos składa się między innymi, z tkanek kostnych i chrzęstnych. Nozdrza przednie pobierające powietrze są podzielone przegrodą, która rozdziela jamę nosową na dwie części. Kształt, profil i wymiary nosa oraz położenie otworów nosowych są zróżnicowane i stanowią jedną z cech przystosowawczych przekazywanych dziedzicznie potomstwu.

Nos stanowi centralną część twarzy co w znaczącym stopniu wpływa na postrzeganie człowieka przez otoczenie. Jeśli kształt i wymiary nosa nie współgrają z pozostałymi elementami twarzy z powodu wad wrodzonych, urazów lub schorzeń mogą być źródłem znacznego dyskomfortu psychicznego. Nos to niezwykle ważny narząd odgrywający dużą rolę w poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu. Między innymi odbiera bodźce zapachowe czy filtruje i nagrzewa powietrze dostarczane do organizmu. W razie problemów z nosem należy udać się laryngologa, aby znalazł źródło ich powstawnia oraz zalecił leczenie: https://scanmed.pl/specjalizacje/laryngologia

Kiedy wskazana jest korekcja przegrody nosa?

Wskazania do korekcji nosa mogą być medyczne takie jak trudności z oddychaniem, wady budowy wrodzone lub nabyte w czasie urazów, złamania, zapalenia błony śluzowej, nowotwory, krwiaki i inne. Wskazania kosmetyczne często mogą występować równocześnie ze wskazaniami medycznymi. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza chirurg po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. Ocenie podlega ogólny stan zdrowia pacjenta, omówienie ryzyka, przeciwwskazań i ustalenie metody wykonania zabiegu. Zabiegi korekcji nosa wykonywane są za pomocą dwóch podstawowych metod: plastyki otwartej i plastyki zamkniętej. W metodzie otwarte wykonuje się niewielkie nacięcie prostopadłe do przegrody nosowej. W metodzie zamkniętej wszystkie cięcia są wykonywane wewnątrz nosa w związku z tym powstaje mniejszy obrzęk, krótszy czas zabiegu oraz szybszy powrót do zdrowia. Krzywa przegroda nosowa i trudności w oddychaniu to dwie podstawowe przyczyny wykonania zabiegu septoplastyki.

Co to jest septoplastyka?

Septoplastyka, czyli prostowanie przegrody nosowej to najczęściej wykonywany zabieg plastyki nosa. Przegroda nosowa powinna przebiegać wzdłuż w osi symetrii czubka nosa. Jeśli przegroda nachodzi na jedną z jam nosowych, zwęża ją i utrudnia przepływ powietrza, może spowodować przewlekłe schorzenia zatok. Najczęściej skrzywienie wynika ze zmian tkanki chrzęstnej, więc celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowej budowy anatomicznej. Po konsultacji lekarskiej należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe, a jeśli to konieczne, tomografię komputerową.

Co najmniej 10 dni przed operacją nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Czas trwania zabiegu to około 1 godziny a pobyt w szpitalu trwa 1 dobę. Efekty zabiegu są odczuwalne po kilku dniach, po ustąpieniu obrzęku operacyjnego. Po zabiegu nos jest wrażliwy na wszelkie urazy należy więc unikać przeziębień, gwałtownych ruchów i uprawiania sportów.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *