Zdrowie

Choroby powodujące wypadanie zębów

Wypadanie zębów a choroby

Protezy zębowe najczęściej kojarzą się z osobami w podeszłym wieku, które utraciły naturalne uzębienie w wyniku starzenia się organizmu. Niestety faktem jest, iż implant zęba to zabieg, na który coraz częściej zgłaszają się osoby dużo młodsze, mające poważne problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Oczywiście tylko część z nich jest bezpośrednio związana z dużymi zaniedbaniami w tej sferze. Proteza może okazać się niezbędna również w przypadku osób, które doznały urazów, wypadków lub cierpią na różnego rodzaju choroby. Jakie schorzenia najbardziej narażają nas na utratę zębów?

Paradontoza

To jedna z najpoważniejszych chorób przyzębia, która objawia się stopniowo. Choć kojarzy się z osobami starszymi, w praktyce może rozwijać się znacznie wcześniej, a dopiero po kilku latach dać pełne objawy, np. w postaci utraty uzębienia. Co jest jej przyczyną? Obecność płytki nazębnej, która nie jest usuwana w wystarczającym stopniu. Namnażające się bakterie w krótkim czasie doprowadzają do pojawienia się kamienia nazębnego, który może zostać usunięty wyłącznie przez dentystę. Zaniedbując również tę kwestię, doprowadzamy do sytuacji odsłonięcia szyjek zębowych oraz rozwijania się stanu zapalnego. Typowym objawem jest także krwawienie podczas szczotkowania. Implant zęba to ostatni etap całego procesu. Brak reakcji we wczesnym stadium prowadzi w końcu do ruchomości zębów oraz ich utraty.

Próchnica

To kolejna choroba, która w razie zaniechania leczenia najczęściej kończy się wypadnięciem zęba lub zębów. Jej przyczyną, podobnie jak w przypadku paradontozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej całkowite zaniechanie. W efekcie, bakterie wchodzą w reakcję z cukrami z żywności, w efekcie czego powstają szkodliwe kwasy. To właśnie one odpowiadają za uszkodzenie szkliwa oraz ubytki. Brak leczenia na tym etapie również skutkuje utratą uzębienia.

Choroba okluzyjna zębów

Implant zęba to zabieg, który może być wykonany także w przypadku osób cierpiących na chorobę okluzyjną, która polega na zaburzeniu funkcjonowania narządu żucia. W wyniku tego, dochodzi do destrukcji zębów. Pierwszym objawem jest ścieranie szkliwa. Szybka reakcja na wczesnym etapie sprawia, że leczenie jest nie tylko znacznie mniej kosztowne, ale przede wszystkim krótsze. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą odczuwać ból mięśni narządu żucia oraz silne napięcie w tym obszarze.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *