Zdrowie

Czy można uniknąć zatkanych uszu?

zatkane uszy

Czysty przewód słuchowy.

Woskowina uszna jest częścią układu odpornościowego organizmu i ma szereg korzystnych właściwości. Jeśli jednak woskowina gromadzi się nadmiernie w przewodzie słuchowym, może to prowadzić do utraty słuchu, bólu, dzwonienia w uszach (tak zwanego szumu w uszach), zawrotów głowy i ogólnego dyskomfortu.

To, ile woskowiny produkujemy, jest sprawą indywidualną. Kłopoty z woskowiną to dość częsty powód wizyty u lekarza lub w aptece. Woskowinę można porównać np. do włosów z nosa, rzęs, śluzu i śliny, które od strony organizmu pomagają chronić nas przed infekcjami. Woskowina nawilża nasze kanały słuchowe wydzieliną zabijającą bakterie. Pomaga zapobiegać przedostawaniu się kurzu, bakterii i innych ciał obcych do wnętrza ucha.

Z natury przewód słuchowy oczyszcza się samoczynnie. Oznacza to, że w normalnych warunkach woskowina samoczynnie wydostaje się z ucha dość wolno i można ją łatwo zmyć. Można w tym celu użyć ręcznik, myjkę, ręcznik papierowy lub chusteczki, aby usunąć nadmiar woskowiny.

Czopy woskowinowe w uszach mogą być spowodowane intensywnym wzrostem włosów w przewodzie słuchowym, wąskim przewodem słuchowym lub przewodem słuchowym w kształcie litery S. Aparaty słuchowe mogą również wpływać na powstawanie woskowiny. Waciki wyrządzają więcej szkody niż pożytku. 

Poruszanie wacikami w uszach może spowodować zwiększenie produkcji woskowiny, która może wywołać zatkane ucho. Istnieje ryzyko wgniecenie grudki woskowiny na dno kanału słuchowego. Woskowina osadza się na grudce, tak więc ostatecznie blokuje cały kanał słuchowy. Kiedy tak się dzieje, słuch znacząco się pogarsza. W rzadkich przypadkach może powodować zapalenie ucha i ból w przewodzie słuchowym.

Typowe objawy zatkanych uszu

  • Wrażenie
  • przepełnienia ucha,
  • Wyciek płynu z uszu,
  • Częściowa utrata słuchu,
  • Swędzenie,
  • Szumy uszne (dzwonienie w uszach).

Jak usunąć woskowinę?

Nie jest zaskoczeniem, że niektórzy ludzie doświadczają zbyt dużej ilości woskowiny. Jeśli przewód słuchowy jest całkowicie zablokowany, nie należy próbować samodzielnie usuwać woskowiny. W takiej sytuacji lepiej skontaktować się z laryngologiem. Lekarz przepłucze uszy lub usunie woskowinę za pomocą specjalnych przyrządów – w obu przypadkach pod kontrolą otoskopu. Następnie sprawdzi, czy wosk został rzeczywiście usunięty. W przypadku noszenia aparatu słuchowego nie powinno się usuwać woskowiny samodzielnie.

Z reguły woskowina usuwa się sama, ponieważ w postaci małych płatków wydostaje się przez przewód słuchowy. Czopy woskowe można przepłukać roztworem, który uwalnia woskowinę z przewodu słuchowego. Częściowo zatkane ucho można spróbować wyczyścić następującą metodą:

Przewód słuchowy przepłukać letnią wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Można do tego celu użyć zestawu do irygacji uszu. Wolno to robić tylko wtedy, gdy błony bębenkowe są nienaruszone i nie ma oznak perforacji, takich jak ból ucha lub wydzielina z ucha z zapaleniem, lub krwią. Po kilku minutach letnia woda zmiękcza woskowinę, dzięki czemu będzie mogła wydostać się przez ucho zewnętrzne. Prostym sposobem na to jest wpuszczenie niewielkiej ilości wody do ucha podczas kąpieli.

Kolejna wskazówka: Możesz pomóc usunąć starą woskowinę z ucha, żując i poruszając szczękami. Gdy woskowina dotrze do otworu ucha, może wyschnąć i wypaść z ucha. Można również zetrzeć ją z chrząstki ucha szmatką lub wacikiem.

Jeśli to możliwe, zawsze warto zwracać się o pomoc do profesjonalisty. Ucho jest wrażliwym narządem o skomplikowanej budowie. Nadmierne ilości woskowiny mogą uszkodzić błonę bębenkową, co może wiązać się nawet z częściową utratą słuchu.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *