Uroda

Rozejście mięśni brzucha po ciąży – jak tego uniknąć

rozejście mięśni brzucha po ciąży

Rozejście mięśni prostych brzucha występuje u kobiet po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj następuje u tych, które rodzą już kolejne dziecko ale kobiety po pierwszym porodzie również są na to narażone. Jeżeli podejrzewasz u siebie to schorzenie musisz jak najszybciej skonsultować się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Rozejście mięśni brzucha – co to jest?

Podczas ciąży rosnące dziecko a w rezultacie powiększająca się macica powodują rozciąganie się powłok brzusznych. Mięśnie brzucha rozchodzą się na boki a kresa biała się rozciąga. Jej rozejście tworzy rozstęp mięśni prostych. Są różne powody rozejścia się mięśni brzucha po ciąży. Głównymi czynnikami jest ciąża mnoga, duża masa urodzeniowa dziecka bądź duża ilość wód płodowych, duży przyrost wagi i otyłość, zła kondycja mięśni dna miednicy oraz zbyt słabe lub zbyt mocne mięśnie brzucha.

Rozejście się mięśni prostych można zauważyć już podczas ciąży. Jeśli brzuch mocno wystaje do przodu, przy odchyleniu do tyłu brzuch uwypukla się do przodu możesz podejrzewać właśnie to schorzenie. Często też brzuch nagle na przykład po nocy staje się dużo większy i bardziej widoczny. Po porodzie natomiast objawami rozejścia się mięśni prostych to głównie brzuch wyglądający jakbyś nadal była w ciąży. Jeśli rano jest płaski a po południu już wystaje do przodu co jest spowodowane przemieszczaniem się organów wewnętrznych.

Jak leczyć kresę białą?

Jeżeli już w ciąży zauważyłaś rozejście mięśni warto o tym wspomnieć lekarzowi, gdyż jest to wskazanie do cesarskiego cięcia ponieważ podczas porodu naturalnego parcie może spowodować jeszcze głębsze zmiany w obrębie mięśni. Leczenie będzie możliwe dopiero po porodzie. Najlepiej od razu wybrać się do dobrego fizjoterapeuty, ponieważ tylko on pomoże nam dobrać odpowiednie ćwiczenia dla naszego przypadku. Pamiętaj by nie próbować samemu działać w tym zakresie ponieważ możesz sobie zrobić dużo większy problem, który może spowodować, że tylko operacyjnie będziesz mogła sobie pomóc.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *