Zdrowie

Czy wyrwanie zęba boli?

wyrywanie zębów

Zdarza się, że uratowanie zęba nie jest możliwe i jedynym sposobem na pozbycie się bólu i dyskomfortu jest jego całkowite usunięcie. Czy usuwanie zęba jest bolesne? Jak należy przygotować się do zabiegu?

Ekstrakcja zęba – wskazania

Zabieg usunięcia zęba jest często ostatecznością. Stomatolodzy decydują się na niego tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ma żadnych szans na jego uratowanie. Wskazaniem do usunięcia zęba może być wyjątkowo głęboka próchnica, która doprowadziła do pojawienia się ostrego stanu zapalnego. Przyczyną ekstrakcji może być także niewykształcony ząb, który zatrzymał się w tkance okostnej szczęki, a także sytuacja, w której zęby nie mieszczą się w łukach. Wskazaniem do usunięcia zęba są również infekcje tkanek i kości otaczających zęba, czyli choroby dziąseł.

Usuwanie zęba – jak wygląda?

Zabieg usunięcia zęba przeprowadzany jest przez dentystę bądź ortodontę w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej na jednej wizycie usuwa się jednego zęba. Jeżeli jednak zachodzi potrzeba ekstrakcji kilku zębów, znieczulenie jest znacznie mocniejsze.

Ekstrakcja zęba można podzielić na trzy etapy. Pierwszym z nich jest zerwanie przez stomatologa otaczającego ząb więzadła okrężnego. Następnie następuje zwichnięcia zęba i usunięcie go z zębodołu. Odbywa się to przy pomocy specjalnych narzędzi dentystycznych – kleszczy. Trzeci i ostatni etap to oczyszczenie rany z resztek zmian zapalnych.

Czy wyrywanie zęba boli?

Zabieg usunięcia zęba z założenia jest zabiegiem bezbolesnym, gdyż wykonywany jest w znieczuleniu. Pacjent może jednak odczuwać nieprzyjemnie uczucie rozpierania. Ekstrakcji towarzyszy także nieprzyjemny dźwięk. Ból podczas zabiegu może pojawić się w momencie rozległego stanu zapalnego. W takiej sytuacji zastosowane znieczulenie może nie być na tyle silne, by było w stanie objąć cały wrażliwy obszar.

Ból może pojawić się po wyrwaniu zęba – gdy ustąpi znieczulenie. Jest to coś normalnego i nie ma powodów do obaw. Najczęściej nie jest on bardzo nasilony i bez problemu radzą sobie z nim leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Ból po usunięciu zęba utrzymuje się statystycznie około 3 dni. W niektórych przypadkach może pojawić się opuchlizna.

Zabiegu ekstrakcji zęba powinien dokonywać profesjonalista. Może być to zarówno lekarz stomatolog, ortodonta, jak i chirurg stomatologiczny. Usuwanie zębów wykonywane jest w większości gabinetów. Jednym z nich jest np. AllSmiles Dental w Lublińcu. Przed zabiegiem warto również upewnić się, że ząb jest niemożliwy do odratowania.

Co robić, by nie dopuścić do powikłań?

Pełna regeneracja po usunięciu zęba trwa najczęściej kilka dni. Aby nie dopuścić do powikłań, a także nasilonego bólu, należy stosować się do zaleceń lekarza stomatologa. Tuż po zakończeniu zabiegu, pacjent otrzymuje tampon, który zabezpiecza ranę i hamuje krwawienie. Ranę należy uciskać przez około 30 minut. Zabronione jest spożywanie pokarmów i napojów przez około 2 godziny po zabiegu. Po tym czasie zaleca się spożywanie chłodnych i płynnych pokarmów. Jeżeli pojawi się opuchlizna, należy stosować zimne okłady, a przypadku silnego bólu – środki przeciwbólowe. Przez 24 godziny od ekstrakcji zęba należy odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego. Aby uniknąć powikłań należy również zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz palenia papierosów przez co najmniej 2 dni. Konieczna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej. Podczas szczotkowania należy omijać miejsce po zębie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *