Zdrowie

Suplementacja witaminy D w okresie jesienno-zimowym

Witamina D

Stało się! Za oknem robi się coraz smutniej i powoli wkraczamy jesienno-zimową szarówkę i już zaczynamy tęsknić za słońcem. Niestety musimy uzbroić się w cierpliwość, bo czeka nas pół roku ograniczonego dostępu do słońca. Oprócz cierpliwości powinniśmy także zadbać o nasz organizm i zacząć już teraz suplementację witaminy D.

Witamina słońca

Witamina D odpowiada za naszą odporność i kondycję kości. Jest szczególnie ważna u dzieci, których kości dopiero się formułują jednak i dorośli powinni ją przyjmować w okresie ograniczonego dostępu do słońca.

W okresie letnim o niedobory witaminy D nie mamy się co martwić, bowiem pod wpływem promieni słonecznych organizm sam ją wytwarza. Jesienią i zimą ich ilość jest ograniczona i organizm potrzebuje wsparcia z zewnątrz w postaci suplementacji. Więcej o roli witaminy D w organizmie znajdziesz w HelloZdrowie.pl

Jak przyjmować witaminę D?

Na rynku znajdziesz Witaminę D wielu producentów dostępne w każdej aptece. Niektóre z nich są dodatkowo wzmacniane inną witaminą lub pierwiastkiem, np. Witamina D + K2.  Najczęściej to właśnie te dodatki windują cenę w górę, dlatego zawsze warto zastanowić się nad ich zasadnością i czy aby na pewno ich potrzebujemy.

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej to przyjmuj ją zgodnie ze wskazaniami w ulotce. Warto wiedzieć, że Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego jeżeli chcesz poprawić jej przyswajalność to suplementuj ją w trakcie posiłków lub popijaj szklanką mleka.

Objawy niedoboru i nadmiaru

Witamina D jest ważna przede wszystkim dla naszych kości. Chroni je przed złamaniami, zwichnięciami i deformacjami (krzywica u dzieci). Jej niedobór może prowadzić również do osteopenii, a w skrajnych przypadkach również do osteoporozy. Także częste infekcje i przeziębienia mogą być spowodowana niedoborem witaminy D. Z kolei jej nadmiar może objawiać się wymiotami, kamicą nerkową czy ostrym zatruciem.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *