Zdrowie

Stomatolog – jak często należy go odwiedzać?

dziecko u stomatologa

Do dentysty często udajemy się wtedy, gdy boli nas ząb lub pojawiają się inne problemy. Warto jednak pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych!

Stomatolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zębów oraz przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Dodatkowo, w swojej praktyce zajmuje się schorzeniami języka, błony śluzowej jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego oraz innych tkanek otaczających zęby.

Lekarze stomatolodzy oferują swoim pacjentom szeroką gamę zabiegów, które skupione są zarówno na leczeniu dolegliwości związanych z powyższymi obszarami, jak również na poprawie ich estetyki.

Kiedy należy udać się do lekarza o specjalności dentysta? Sprawdź już teraz odpowiedź na to pytanie i zadbaj o swój uśmiech!

Kontrola u stomatologa – jak często należy na nią chodzić?

Samodzielnie trudno zauważyć różnego rodzaju zmiany, które mogą pojawić się na zębach i okolicznych tkankach. Dlatego do lekarza stomatologa najlepiej udawać się regularnie na wizyty kontrolne.

Podczas kontroli stomatolog może dokładnie zobaczyć wszystkie części jamy ustnej, używając do tego odpowiednich narzędzi, a następnie może zaproponować odpowiedni plan leczenia, jeśli będzie ono konieczne.

Jak często należy odwiedzać lekarza stomatologa w celu kontroli stanu zębów i jamy ustnej? Zaleca się wizyty co około pół roku. To optymalny czas u większości pacjentów.

Warto jednak zaznaczyć, że dentysta może być odwiedzany częściej, na przykład wtedy, gdy zęby są podatne na próchnicę lub też wtedy, gdy lekarz stomatolog zaleca częstsze wizyty.

Z dzieckiem częściej do stomatologa

W przypadku najmłodszych pacjentów stomatolog powinien być odwiedzany częściej, co ma związek ze słabszą mineralizacją szkliwa u dzieci, dlatego też u nich podatność na rozwój próchnicy jest znacznie większa.

Stomatolodzy zalecają, żeby odwiedzać gabinet stomatologiczny ze swoją pociechą raz na trzy miesiące. Najlepiej wybrać wtedy gabinet specjalizujący się w stomatologii dziecięcej – pedodoncji, którego specjaliści posiadają odpowiednie podejście do dzieci. Wtedy badanie i leczenie mogą przebiec bez stresu!

Umów się na wizytę, gdy zauważasz niepokojące objawy

Do lekarza stomatologa warto udać się również wtedy, gdy zauważamy jakiekolwiek niepokojące objawy związane z zębami oraz z jamą ustną. Co dokładnie powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty?

Objawy, które wymagają konsultacji z dentystą:

 • bóle zębów – sporadyczne oraz stałe
 • ciemne zmiany widoczne na zębach
 • uczucie rozpierania lub podważania w zębie
 • ropienie – ropne zapalenie tkanek
 • nadmierna wrażliwość zębów
 • osad i kamień nazębny
 • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
 • obrzęki, spuchnięcia dziąseł
 • zaczerwienione, krwawiące dziąsła
 • obniżenie się dziąseł – odsłonięcie szyjek zębowych
 • częste infekcje w jamie ustnej, na przykład afty
 • rozchwianie zębów
 • utrata zęba
 • mechaniczne uszkodzenie zęba, na przykład wskutek wypadku
 • wady zgryzu, stłoczenia zębów – wskazania do leczenia ortodontycznego
 • patologiczne ścieranie się zębów, zgrzytanie zębami – bruksizm

Jeśli zatem zauważamy u siebie powyższe objawy, wówczas warto jak najszybciej umówić się do lekarza stomatologa. Wtedy będzie mógł on wykonać dokładną diagnostykę i od razu rozpocząć leczenie.

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Do stomatologa możemy udać się na NFZ lub też prywatnie. Większość pacjentów w Polsce decyduje się na leczenie prywatne, ponieważ wtedy do dyspozycji jest szersza gama zabiegów pozwalających na uratowanie nawet bardzo zniszczonych zębów, a także poprawę ich estetyki.

Adresy gabinetów stomatologicznych można znaleźć już teraz on-line – w sieci dostępne są również opinie dotyczące lekarzy stomatologów, które mogą być pomocne w wyszukaniu najlepszego specjalisty w różnych dziedzinach.

Szukasz dobrego dentysty w mieście Kraków? Skorzystaj z oferty Kliniki Stomatologicznej SE+! To właśnie tam do dyspozycji pacjentów są najlepsi stomatolodzy, którzy oferują pełną paletę zabiegów prowadzonych na najnowocześniejszym sprzęcie.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *