Zdrowie

Ile zwolnienia i rehabilitacji po artroskopii kolana?

Zwolnienie i rehabilitacja po artroskopii kolana

Artroskopia kolana to zabieg, którego wykonanie zaleca się osobom mającym problemy wynikające z nieprawidłowościami w obrębie stawu kolanowego. Jest to procedura nie wymagająca długiej hospitalizacji, jednak jak każda ingerencja w ciało ludzkie wymaga odpowiedniego podejścia i rehabilitacji.  Jak zatem wygląda taki zabieg i rehabilitacja po nim oraz ile zwolnienia przysługuje po jego wykonaniu?

Kiedy wykonuje się artroskopię jak wygląda zabieg

Wskazaniem do artroskopii stawu kolanowego są uszkodzenia łękotek oraz wiązadeł krzyżowych, problemy z ruchomością stawu, reumatoidalne zapalenie stawu, wysięki stawu kolanowego, wszelkie choroby chrząstki stawowej, bóle kolanowe o niewyjaśnionej przyczynie czy też w celu usunięcia ciała obcego ze stawu kolanowego.

Artroskopia kolana jest jednym z najczęstszych zabiegów ortopedycznych. Pomimo iż nie jest przesadnie skomplikowana to jest to jednak zabieg inwazyjny odbywający się na sali operacyjnej. Wymaga ona także znieczulenia podawanego przez anestezjologa. Najczęściej podawane jest pacjentom znieczulenie podpajęczynówkowe nazywane również znieczuleniem w kręgosłup.  Sam zabieg artroskopii stawu kolanowego polega na jego wewnętrznej ocenie, diagnozie a następnie leczeniu problemu występującego w obrębie stawu. W trakcie artroskopii ortopeda wykonuje dwa niewielkie nacięcia w skórze (każde o około 1 cm szerokości) przez które wprowadza się odpowiednie narzędzia.  Podstawowym przyrządem wykorzystywanym w tego typu zabiegach jest kamera wyposażona w światłowód, dzięki której ortopeda może ocenić rodzaj uszkodzenia stawu i dobrać odpowiednie metody leczenia.  Wśród reszty narzędzi wprowadzanych do kolana podczas zabiegu można wymienić różnego rodzaju wiertła, haczyki, nożyczki, szczypczyki oraz igły.  Czas trwania zabiegu artroskopii stawu kolanowego to zazwyczaj około pół do jednej godziny.

Rehabilitacja oraz zwolnienie po artroskopii kolana

Okres zwolnienia z pracy po zabiegu artroskopii stawu kolanowego trwa zwyczajowo dwa tygodnie. Zdarza się, że lekarz wystawia dłuższe zwolnienia, jednak są to sytuacje wynikające z rodzaju pracy wykonywanej przez pacjenta lub w przypadku dodatkowych schorzeń utrudniających rehabilitację i dochodzenie do zdrowia.

Rehabilitacja po artroskopii kolana nie jest skomplikowana jednak szalenie istotna, by pacjent szybko powrócił do odpowiedniej ruchomości stawów. Powinna ona obejmować działania przeciwdziałające obciążaniu operowanej kończyny, mobilizację rzepki oraz ćwiczenia mające na celu uniknięcie przykurczu zgięciowego w kolanie.  W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się używanie kuli łokciowej oraz jak najczęstsze odpoczywanie z nogą uniesioną w górze. Zaleca się także, by okres rekonwalescencji po zabiegu artroskopii trwał nieprzerwanie przez 6 tygodni od operacji a w przypadku osób wyczynowo uprawiających wszelkiego rodzaju sporty zaleca się wstrzymanie treningów na przynajmniej 3 miesiące od zabiegu.

Artroskopia kolana tak jak każdy zabieg z nacięciem skóry wymaga odpowiedniego podejścia rehabilitacyjnego i rekonwalescencji. Odpoczynek i proste ćwiczenia pomogą pacjentowi w bardzo szybkim czasie dojść do sprawności sprzed zabiegu. Należy jedynie pamiętać o cierpliwości i regularności ćwiczeń, które pozwolą nam w krótkim czasie odzyskać pełną sprawność.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *