Zdrowie

Jak często odwiedzać gabinet stomatologiczny?

dentysta

Stomatolodzy grzmią na alarm, że Polacy mogą się zaliczyć niechlubnie do grupy narodów, które nie za bardzo dbają o własne uzębienie. Z badań statystycznych jasno wynika, że szczoteczki do zębów nie posiada w domu co trzeci Polak. To zatrważające dane.

Powinniśmy w tym momencie wszyscy zadać sobie jasne i otwarte pytanie: “Jak często trzeba odwiedzać gabinet stomatologiczny?” Odpowiedzi zapewne byłoby całe mnóstwo, ale niejeden doświadczony stomatolog, a także dentyści na początkowym etapie swojej praktyki zgodnie przyznają, że przychodnia stomatologiczna powinna odnotowywać naszą wizytę przynajmniej raz na pół roku. I to niezależnie od tego, jakim stanem cieszą się nasze zęby, czy mieliśmy tylko borowane, czy wymieniane były plomby lub zakładane miejscowe implanty dla uzupełnienia braków.

Dwa razy do roku na wizycie kontrolnej u dentysty powinien stawić się zatem każdy! Dobry stomatolog jest naprawdę na wagę złota. Można mu powierzyć nie tylko zabiegi leczące zęby w różnym stopniu dotkniętych próchnicą, ale także wszelkie czynności higieniczne i upiększające dla zębów – np. wybielanie. Wśród osób dorosłych często możemy spotkać się z mylnym poglądem, że aparaty na zęby przeznaczone są jedynie dla dzieci i młodzieży i że osoby starsze nie mają już co liczyć na prostowanie zgryzu tą metodą. To nieprawda, dla starszych osób chcących wyprostować zęby stosuje się po prostu nieco inne aparaty, ponieważ w dojrzałym wieku nieco trudniej jest założyć przyrząd prostujący zęby. Jest to jednak wykonalne. Osobną dziedziną stomatologii są też implanty zębowe. Można w sumie powiedzieć, że mają same zalety. Jedyną wadą jest ich cena, niestety nie są jeszcze refundowane, a bardzo by się to przydało. Z jeden implant z koroną ceramiczną płaci się około 3500 zł.

To bardzo dużo jak na  jeden, z pozoru drobny szczegół. A co ma zrobić osoba, która chciałaby założyć cały most na implantach wysokiej jakości? Przy całkowitym braku zębów zabieg może być darmowy. Dentyści jednak tłumaczą, że lepszy jest własny ząb, w naturalnym stanie, aniżeli ząb sztuczny, do którego nasza jama ustna musi się długo przyzwyczajać. Kosztowne implanty zębów z metali najwyższej jakości zakładane są osobom w różnym wieku.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *