Uroda

Stopy – jak latem zadbać o ich piękno?

stopy i kosmetyki

Przez większość miesięcy pozostają niewidoczne. Przykryte butami i skarpetami sprawiają, że nie czujemy potrzeby dbania o nie. Chodzi oczywiście o nasze stopy, które latem, gdy wszechobecny skwar zachęca do noszenia klapek i częstych wizyt na plaży, wymagają szczególnej pielęgnacji. Jak sprawić, by stopy, zaniedbane w chłodnych miesiącach wróciły do dobrej kondycji i zachwycały zdrowym wyglądem?

Problem ze zdrowiem stóp – rozwiązaniem wizyta u podologa

Specjaliści z Anmedica podkreślają, że najważniejsza jest częsta obserwacja naszych stóp. Gdy jest przeprowadzona dokładnie, pozwala wcześnie wykryć problemy ze stopami i określić czy są natury kosmetycznej, czy medycznej, co ma istotne znaczenie w dalszym postępowaniu. O ile kłopot wysuszonych pięt jesteśmy w stanie rozwiązać na własną rękę, wrastający paznokieć jest już sygnałem, by niezwłocznie odwiedzić gabinet podologiczny.

Konsultacja podologiczna

Jeśli zauważamy jakiekolwiek niepokojące objawy w postaci bólu dowolnego odcinka stopy czy trudności z chodzeniem, wtedy najlepszym wyjściem z sytuacji będzie konsultacja podologiczna. Najlepiej zasięgnąć jej jak najszybciej, ponieważ możemy wtedy wyleczyć proste schorzenie, które zaniedbane grozić może progresją i poważnymi powikłaniami.

Do podologa powinniśmy zgłosić się również, gdy nasza sytuacja nie wymaga z pozoru natychmiastowej interwencji. Trzeba pamiętać, że nawet zmiany, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać niegroźnie, takie jak na przykład suche, popękane pięty, mogą być oznaką poważnej systemowej choroby (popękane pięty często towarzyszą niedoczynności tarczycy). Podolog zadba wtedy nie tylko o ważne dla nas kwestie kosmetyczne, ale również o zdrowie stóp i całego organizmu, prowadząc diagnostykę i terapię podłoża kłopotów estetycznych, w razie potrzeby podejmując współpracę z lekarzami odpowiednich specjalizacji. Jeśli więc trapią nas problemy nadmiernych zrogowaceń, suchości skóry, dowolnej formy niedoskonałość paznokci czy nieestetyczne modzele, te także jesteśmy w stanie usunąć podczas wizyty u specjalisty – zobacz. Nawet jeśli początkowo nie wiążemy ich z zagrożeniami dla naszego zdrowia.

Jak jednak dbać o stopy na co dzień, by swoim wyglądem zachwycały przez cały czas?

Kłopot suchych, pękających pięt? Już nie musi nawracać!

Jedną z częstszych przypadłości zgłaszanych przez pacjentów Anmedica, która powstrzymuje ich przed ekspozycją stóp i założeniem odkrytego obuwia, jest problem przesuszających się pięt. Skóra okolicy pięt jest narażona na duże obciążenia, dlatego jej warstwa musi być gruba, wytrzymała i często ulegać rogowaceniu. Gdy zaniedbujemy nasze stopy, młode komórki nie są w stanie zastępować obumarłych, które tworzą na piętach suchą, pozbawioną elastyczności warstwę. Może być to jednym z objawów chorób, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy towarzyszyć niedoborom witaminy A, dlatego stan ten wymaga interwencji i wykluczenia wspomnianych schorzeń, jednak w większości przypadków problem wysuszających się stóp jesteśmy w stanie wyeliminować poprzez odpowiednią pielęgnację.

Pielęgnacja stóp

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie powinno się intensywnie szorować pięt pumeksem czy tarką. Takie działanie może na krótką metę pomóc w eliminacji grubej skorupy martwego naskórka, jednak długofalowo przyczyni się do jeszcze większego wysuszenia skóry.

Zamiast tego problem skuteczniej można złagodzić delikatnymi metodami. Pomoc przynosi regularne moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkami nawilżających i łagodzących podrażnienia olejków czy specjalnych płynów przeznaczonych tylko do tych celów.

Po skończonym namaczaniu, dobrą praktyką jest odpowiednie nawilżenie stóp kremami nawilżającymi do stosowania na wrażliwą, narażoną na pęknięcia skórę. Moczenie stóp oraz ich nawilżanie, szczególnie poleca się praktykować przed snem, kiedy jesteśmy w stanie zachować na nich krem przez długi czas i pozostanie on na oddychającej skórze nieosłoniętej stopy przez kilka godzin.

Podsumowanie, czyli co warto wiedzieć o letniej pielęgnacji stóp

Lato niesie ze sobą liczne wyzwania, również związane ze zdrowiem naszych stóp. Często to dopiero w tym ciepłym okresie zaczynami interesować się tym, jak nasze stopy wyglądają i w jakiej są kondycji. Dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach, które przydadzą się latem, ale obowiązują przez cały rok:

– Problemy ze stopami mogą być jedynie natury estetycznej, lub prowadzić do poważnych schorzeń. Warto pamiętać o wizycie u podologa, jeśli cokolwiek wzbudza naszą podejrzliwość.

– Jednym z najczęstszych kłopotów, z jakimi borykają się pacjenci, są wysuszone, pękające pięty. Stosując odpowiednią pielęgnację należy pamiętać, że nie kończy się ona w momencie regeneracji naszych stóp. By utrzymać ich dobrą kondycję, należy dbać o nie przez cały rok.

– Są takie problemy, z którymi możemy poradzić sobie na własną rękę. Jeśli jednak mamy wątpliwości jak to zrobić, bądź zależy nam na czasie, wciąż możemy zgłosić się do podologa – zajmuje się on problemami nie tylko natury medycznej, ale również kosmetycznej, nawet takimi jak obcięcie i oszlifowanie paznokci

Jeśli regenerację stóp połączymy z regularną pielęgnacją przez cały rok, kosmetyczne problemy pozostaną jedynie niemiłym wspomnieniem. Oprócz pielęgnacji warto pamiętać o zdrowym trybie życia, odpowiednim żywieniu i prawidłowo dobranym rozmiarze obuwia, ponieważ zdrowie całego organizmu zapewni również zdrowie naszym stopom i jest podstawą do pracy nad ich kosmetyką.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *