Treningi

Dlaczego warto pływać regularnie na basenie?

pływanie na basenie

Pływanie jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. To nie nie tylko świetna zabawa, ale również doskonały sposób na nawiązanie przyjaźni i zachowanie dobrego stanu zdrowia, kondycji. Wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Wspomaga pracę serca. Pływając godzinę spalisz tyle samo, co biegając, bez wpływu na kości i stawy.

Angażuje całe ciało

Jeśli regularnie trenujesz, na pewno przyda Ci się torba sportowa 4F. Jest modna i pojemna. Występuje w różnych kolorach i rozmiarach. Na pewno znajdziesz idealny model.

Wracając do pływania, jedną z największych zalet tego sportu jest to, że działa pozytywnie na całe ciało, od stóp do głów. Zwiększa tętno bez stresowania organizmu. Wzmacnia mięśnie. Buduje siłę i wytrzymałość. Poprawia sprawność fizyczną i pomaga kontrolować wagę. Aby urozmaicić trening pływacki, możesz łączyć różne techniki pływackie: delfin, żabka, grzbietowy, kraul. Każdy skupia się na różnych grupach mięśniowych, a woda zapewnia delikatny opór.

Wspomaga układ sercowo-naczyniowy

Dzięki pływaniu serce i płuca stają się silniejsze. Ta dyscyplina sportu obniża też ciśnienie krwi i cholesterol. Pozwala łatwiej kontrolować poziom cukru we krwi. Badania sugerują, że śmiertelność u pływaków jest znacznie mniejsza.

Odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych i poziomów sprawności

Niektóre rodzaje ćwiczeń mogą być wyzwaniem dla początkujących lub osób z niepełnosprawnością. Natomiast pływając, możesz wybrać własne tempo. Jest to spora zaleta dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Większość basenów ma specjalnie wyznaczone miejsca dla początkujących i pływających wolniej. Może być bezpieczną opcją dla osób z artretyzmem.

Pływanie może nawet pomóc w złagodzeniu dolegliwości bólowych i szybszym powrocie po kontuzji. Jedno z badań wykazało, że pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów zgłosiły znacznie mniejszy ból i większy zakres ruchu po pływaniu i jeździe na rowerze. Jeśli więc cierpisz na zapalenie stawów, koniecznie zwróć uwagę na tę dyscyplinę.

Pomoc w astmie

Pływanie wpływa pozytywnie nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, ale również zwiększa pojemność płuc. Pozwala lepiej kontrolować oddychanie. Wilgotne powietrze w basenach krytych mogą pomóc w opanowaniu objawów astmy. Jednak niektóre badania wskazują, że środki dezynfekujące stosowane na basenach mogą nasilić objawy. Dlatego, jeśli cierpisz na astmę, obserwuj uważnie swoje samopoczucie.

Porozmawiaj z lekarzem, czy możesz chodzić na basen. Jeśli to możliwe, poszukaj takiego, który używa słonej, a nie chlorowanej wody.

Poprawa objawów stwardnienia rozsianego

Woda zapewnia łagodny opór i wsparcie dla kończyn. Może być to ważna zaleta dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Pływanie łagodzi zmęczenie i depresję związane z tą chorobą.

Pomoc w odchudzaniu

Pływanie to skuteczny sposób na odchudzanie. Osoba ważąca około 80 kg spali około 420 kalorie podczas godzinnego treningu w wolnym lub umiarkowanym tempie. Pływając w szybkim tempie, może spalić nawet 715 kalorii. Dlatego ta dyscyplina sportu cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą schudnąć.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *